Vivago MOVE™ -mobiilisovelluksen suunnittelu vanhuksille
Suunnittelimme Vivagolle mobiilisovelluksen käyttäjäkokemuksen ja käyttöliittymän. Mobiilisovellus on osa Vivago MOVE™ -hyvinvointiratkaisua, johon kuuluu sovelluksen lisäksi MOVE-ranneke ja turvapuhelin. Sovelluksen avulla potilas ja hänen läheisensä voivat tarkkailla yksin asuvan ikäihmisen hyvinvointia. Sovelluksesta potilas ja omainen näkevät muutokset hyvinvoinnissa välittömästi, ja sovellus hälyttää automaattisesti hoitajan, jos vointi muuttuu äkillisesti.
Mobiilisovellusta suunnitellessa asetuimme ikäihmisten asemaan. Miltä älypuhelin tuntuu vanhuksen kädessä? Miten hyvinvointidata voidaan näyttää mahdollisimman selkeästi ja informatiivisesti? Miltä sanoja käytämme silloin, kun sovelluksen tulee hälyttää apua? Entä miten käyttäjät saadaan luottamaan mobiilisovellukseen? Sovelluksen käyttäjistä moni on jo heikossa terveydentilassa.
Suunnittelua ohjasivat seuraavat periaatteet. Mobiilisovelluksen tulisi antaa rehellinen kuva potilaan terveydentilasta. Yhteyden hoitajaan tulisi olla sujuva, ja avun pyytämisen käydä helposti kun hoitaja on aina korkeintaan kahden klikkauksen päässä. Sovelluksen tulisi tehostaa hoitoa lisäämällä vuorovaikutusta ja muistuttamalla potilasta, että hän ei ole yksin. Käyttöliittymän tulisi olla ikäihmiselle helppo, miellyttävä ja osallistava, jotta sovelluksen käytöstä tulisi tapa.
Kaikista tärkeintä olisi että sovellus kertoisi riittävän määrän tietoa hyvinvoinnista. Sen tulisi olla rehellinen, eikä myöskään liian yksinkertainen. Vaikka käyttäjät ovat ikääntyneitä, heidän kykyjään ei tule aliarvioida.
Suunnittelimme mobiilisovelluksen käyttäjäkokemuksen ja käyttöliittymän ja kehitimme HTML-prototyypin, jonka asiakkaan teknologinen toimittaja voisi ottaa käyttöön sovelluksen front endissä. Lopputulos on yksinkertainen, informatiivinen ja intuitiivinen käyttöliittymä mobiilisovellukselle, jota jokaisen on helppo käyttää.
Lue lisää projektista täällä.
Tiedot
Tilaaja: | Vivago |
Ajankohta: | 2017 - 2018 |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Mikael Koskimaa |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
Tuotekehitys ja suunnittelu |
Erikoisosaaminen
Käyttöliittymäsuunnittelu |
Toimialakokemus
Terveys- ja sosiaalipalvelut |
Tarjonnan tyyppi
Toteutustyö |
Sangre - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Sangre - Muita referenssejä
Sangre - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Laura - Ohjelmistokehittäjä
- Nordea - Senior Manual Test Engineer, Nordea Payments
- Nordea - Senior Test Automation Engineer with Python, Nordea Payments
- Nordea - Senior IT Analyst in SWIFT area
- Laura - C++ kehittäjä
- Nordea - Senior Backend Developer, Nordea Finance
- Laura - Palveluvastaava, tietohallinto
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- e21 Solutions Oy - Pakkausalan Benchmark-palvelu Mercamerilta
- Into-Digital Oy - S-Ryhmän rengasliiketoiminnan digitaalinen kauppapaikka
- Into-Digital Oy - Burger Kingin Whopperit, ravintolat, aukioloajat ja kampanjat verkossa
- Into-Digital Oy - Uusi Worldvision.fi viemään järjestön varainhankinta uudelle tasolle
- Netum Group Oyj - Radio- ja tv-museo Mastolassa opastaa kohta tekoälypohjainen asiakaspalvelija
- Netum Group Oyj - Peppi-järjestelmän ylläpito turvaa opiskelijoiden ja opettajien arjen sujuvuuden Lapin korkeakouluissa
- Into-Digital Oy - Suomalaisen työn uusi verkkopalvelu edistämään jäsenpalvelua ja -hankintaa
Tapahtumat & webinaarit
- 29.01.2025 - Modern toolchain and AI breakfast seminar with Eficode, AWS and HashiCorp
- 30.01.2025 - 30.1.2025 | Webinaari: Tehokkaampaa tuotantoa teollisuusyritykselle Fellowmindin Manufacturing Template -ratkaisulla
- 30.01.2025 - Suuri Rahoitusilta
- 30.01.2025 - Open Future
- 29.01.2025 - SecD-Day event
- 05.02.2025 - Smart Commerce Nordic 2025
- 05.02.2025 - AIX Forum - Medical Device Regulation and AI: Success Stories
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Ready Solutions Oy - Mitä on Data Science tai datatiede?
- Ready Solutions Oy - Mikä on datatuote?
- Into-Digital Oy - Onnistunut verkkopalvelu – millainen se on ja miten niitä tehdään?
- Into-Digital Oy - Miksi verkkosivusto kannattaa uudistaa nyt, eikä sitten joskus?
- Netum Group Oyj - ”Jatkuva release-show ei tunnu kovin upealta” – tietojärjestelmäprojektin julkaisuprosessin kehittäminen
- Netum Group Oyj - Jälkitunnelmia ja -ajatuksia Kuntamarkkinoilta
- Into-Digital Oy - Oletko tekemässä B2B-verkkosivua? Huomioi ainakin nämä asiat
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |