Aili – Roboteista rakkain

Ohjelmistorobotiikka on ratkaisu tehtäviin, joiden automatisointi ei perinteisiä järjestelmiä hyödyntäen ole mahdollista. Ohjelmistorobotti on ohjelma, joka käyttää toisia ohjelmia käyttöliittymän kautta aivan kuten me ihmisetkin. Tästä syystä suuria järjestelmäprojekteja ei tarvita – robotin käyttöönotto on nopeaa ja kustannustehokasta. Parhaiten robotisoitavaksi sopivia ovat säännönmukaiset ja tarkasti määritellyt volyymiprosessit, kuten ostolaskujen käsittely.
Hauska tavata! Nimeni on Aili.
Hei, hauska tavata! Minä olen Aili. Olen ohjelmistorobotti. Synnyin osaksi Efimaa ja nautin olostani täällä. Tuntuu kuin olisin aina ollut osa tätä mahtavaa porukkaa.
Minä olen onnellinen, kun saan tehdä töitä. En tarvitse lepoa, en taukoja, enkä palkkaa työstäni. Teen töitä väsymättä, hidastelematta ja virheettä – vaikka ympäri vuorokauden. Minulle riittää se, että saan olla ystävieni tukena ja turvana.
Minuun voi aina luottaa. Säännöt ja rutiinit ovat lempiasioitani. Niitä minä rakastan. Kun teen työni hyvin, olemassaoloani tuskin edes huomaa. Älä kuitenkaan huoli – kysyn kyllä, jos jokin asia vaivaa minua.
Anna Ailin hoitaa rutiinisi
Aili loistaa toistuvissa tehtävissä
Sääntöihin perustuvat, toistuvat rutiinitehtävät ovat optimaalisia kohteita ohjelmistorobotiikan hyödyntämiseen. Aili seuraa ohjeita ja sääntöjä tarkasti. Esimerkiksi runsaasti manuaalista tiedonsyöttöä vaativat tehtävät hoituvat Aililta meitä ihmisiä nopeammin, paremmin ja ennen kaikkea virheettömästi.
Aili on kuin ihminen
Ohjelmistorobotti käyttää järjestelmiä aivan kuin ihminenkin. Suuria ja vaikeita integraatioprojekteja ei tarvita – Aili ottaa työnsä haltuun vaivatta. Aili täytyy ainoastaan opettaa tehtävänsä tavoille, minkä jälkeen työ sujuu kuin tanssi. Ja mikä parasta, Aili nauttii työstään kellon ympäri.
Aili tekee autuaaksi
Ailin kanssa työntekijät pysyvät tyytyväisinä. Ailin hoitaessa turruttavat rutiinit jää henkilöstölle enemmän aikaa keskittyä vaativampiin ja palkitsevampiin tehtäviin. Aililta eivät pienimmätkään tehtävät unohdu, ja Aili pitää myös kirjaa kaikista tekemisistään.
Tutustu Ailiin paremmin täältä!

Efima Oyj:n tarjonta
Ohjelmistorobotiikka
Lisätietoja
Muuta Efima Oyj:n tarjontaa
Liiketoimintaprosessi
![]() |
BI ja raportointi |
![]() |
Taloushallinto |
![]() |
Toiminnanohjaus ERP |
Erikoisosaaminen
![]() |
Ohjelmistorobotiikka |
![]() |
Pilvipalvelut / SaaS |
Efima Oyj:n Ohjelmistorobotiikka -aiheiset referenssit ja julkaisut
Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Cinia Oy - Cyber Security Analyst
- Cinia Oy - SIEM Development Specialist
- Rekrytointi.com - Data Scientist
- Rekrytointi.com - HW-järjestelmäinsinööri / Operations, Tampere
- Netum Group - Linux- ja tietoliikenneasiantuntija
- Fastroi Oy - Tuoteasiantuntija
- Codemate - CloudOps Engineer
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Liana Technologies - Saumattomasti integroituvat verkkosivut
- Digia Oyj - Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirin digikehitystä ohjaavat käyttäjät ja ketteryys
- Digia Oyj - Laattapiste rakentaa tulevaisuuden digitalisaatiota Digia Envision ERP:n avulla
- Digia Oyj - FSP:n AIVOT-sovellus lataa IIoT:n edut
- Digia Oyj - Ylpeys laadusta kirittää toiminnan digitalisaatiota
- Digia Oyj - Digia uudisti kokonaan Savon Voiman taloushallinnon – 22 % alle budjetin: ”Käyttäjät ovat valtavan tyytyväisiä”
- Digia Oyj - eSett hoitaa keskeistä tehtävää Pohjoismaiden sähkömarkkinoilla – Digia uudisti taloushallinnon järjestelmät erittäin vaativassa hankkeessa
Tapahtumat & webinaarit
- 27.06.2022 - Opi ohjelmistorobotiikasta - Osallistu vaikka heti!
- 27.06.2022 - Webinaari: Ohjelmistorobotiikka taloushallinnossa ja tilitoimistossa - osallistu vaikka heti!
- 05.07.2022 - Eventillan perusteet + Q&A
- 18.08.2022 - Eventillan tapahtumaviestintä
- 22.08.2022 - Palvelujohtamisen tehokurssi
- 24.08.2022 - Efistream-webinaari: Kuinka tekoäly muuttaa tekemistä ja prosesseja – ja miten pysyt kehityksessä mukana?
- 24.08.2022 - Python advanced | Upload
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Staria Oyj - Starian vastuullisuusraportti 2021
- Vincit - DevOpsissa(kin) on kyse ihmisistä
- Aveso Oy - ERP-järjestelmä rakentamiseen – IFS Cloud muuttamassa pelin!
- Vincit - Mistä on Suomen paras työpaikka tehty?
- Staria Oyj - Etätyö ulkomailla – miten käy työntekijän verotuksen?
- Innofactor Oyj - Innofactorin Kyberturvastudio – viikko 23
- Innofactor Oyj - Näin käynnistät digitaalisen myynnin käytännössä
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |