Y-Säätiö - Uusi verkkopalvelu WordPressille


Mikä Y-Säätiö?
Suomen neljänneksi suurin vuokranantaja Y-Säätiö on asunnottomuuden poistamisen suunnannäyttäjä. Säätiö edistää asukkaidensa hyvinvointia ja kestävää elämäntapaa, jotta jokaisella on koti. Y-Säätiö vuokraa kohtuuhintaisia asuntoja niitä tarvitseville ja tekee toimenpiteitä asunnottomuuden poistamiseksi.
Y-Säätiön verkkopalvelu-uudistus
Y-Säätiön verkkopalvelun lanseerauksen yhteydessä julkistettiin Y-Säätiön uusi ilme. Verkkopalvelu-uudistuksessa asuntoensin.fi-sivusto tuotiin osaksi Y-Säätiön sivustoa. Suunnitteluvaiheessa keskityttiin selkiyttämään sivuston rakennetta aikaisemmasta, ja tavoitteena oli myös saavutettavuuden varmistaminen sivustolla.
Y-Säätiön verkkopalvelun suunnittelu ja käytettävyystestaus
Projekti käynnistyi konseptointityöpajoilla, joissa määritettiin yhdessä muun muassa verkkopalvelun tavoitteet, kohderyhmät ja niiden tärkeimmät tehtävät. Sivukartan suunnittelun jälkeen aloitimme käyttöliittymäsuunnittelun. Taustalla oli käynnissä myös Y-Säätiön ilmeen uudistus, ja saimmekin aloittaa verkkopalvelun visuaalisen suunnittelun Y-Säätiön uudella, raikkaalla ilmeellä.
Verkkopalvelun käytettävyyttä testattiin käytettävyystestauksella, joka toteutettiin prototyypin ja Useberry-ohjelmiston avulla. Testauksessa valitut testaajat tekivät suunnitellut tehtävät prototyypillä ja arvioivat sivuston käytettävyyttä, yleisilmettä ja uudistusta ylipäätään. Testauksen tuloksena prototyyppi viimeisteltiin teknistä kehitystä varten.
Tekninen toteutus WordPressin päälle
Teknisen toteutuksen osalta verkkopalvelu toteutettiin WordPressillä, kuten redandbluella aina. Verkkopalvelu on laaja kokonaisuus, joten tekniseen toteutukseen varattiin useampi kuukausi. Erityyppisiä sisältöjä varten luotiin omia sisältötyyppejä, ja hallinta toteutettiin käyttäjää ohjaavaksi. Verkkopalveluun toteutettiin muun muassa erilaiset sisältöjen filtteröintejä sekä muun muassa hakutulosten filtteröinti eri tyyppisten sisältöjen perusteella.
Tutustu Y-Säätiön verkkopalveluun.
Etsitkö kumppania verkkopalvelu-uudistukseen?
Onko sinulla tarve uudistaa organisaatiosi verkkopalvelu ja etsit sopivaa toteutuskumppania? Tutustu redandblue.fi ja laita viestiä petri.siltala@redandblue.fi, niin jutellaan mahdollisuuksista.

Tiedot
Tilaaja: | Y-Säätiö |
Ajankohta: | 2022 - 2023 |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
petri.siltala@redandblue.fi |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Projektinhallinta |
![]() |
Tuotekehitys ja suunnittelu |
Erikoisosaaminen
![]() |
Analytiikka |
![]() |
Graafinen suunnittelu |
![]() |
Integraatiot |
![]() |
Laadunvarmistus |
![]() |
Webkehitys |
Toimialakokemus
![]() |
Kiinteistöala |
Teknologia
![]() |
WordPress |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Toteutustyö |
Omat tagit
Red & Blue - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Red & Blue - Muita referenssejä
Red & Blue - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Epec Oy - Test Engineer, FW
- Epec Oy - Embedded Software Engineer
- Epec Oy - Financial controller
- Rekrytointi.com - Software Safety Engineer
- Vincit - SAP Consultant
- Rekrytointi.com - Datasäkerhetschef
- Rekrytointi.com - Software Developer
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Hion Digital Oy - Verkkopalvelu, joka tekee luovuttamisesta helpompaa
- Verkkovaraani Oy - Helppokäyttöinen maatalousmuovien raportointipalvelu WordPress-sivustona
- Staria Oyj - FoodTech-yritys Mycorena valitsi NetSuiten liiketoimintajärjestelmäkseen valmistautuessaan kansainväliseen laajentumiseen
- Innofactor Oyj - Virtual Data Center helpotti pilvisiirtymää ja -alustan hallinnointia
- Advania Finland Oy - Viimeisen päälle viritetty tietokanta varmistaa jatkuvan toimintakyvyn
- Tammi Digital Oy - Käyttäjälähtöinen verkkopalvelukokemus uudella riveria.fi -sivustolla
- Tammi Digital Oy - Oakhill Group yhteistyöhön Laurean kanssa
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Fingertip - Haluatko ylimääräisen tunnin luovaa työaikaa joka päivä? Näin onnistut.
- Altoros Finland Oy - Järjestelmätuella on suuri merkitys yrityksessä tapahtuvan muutosvaiheen aikana
- Innofactor Oyj - Onhan organisaatiosi laitehallinta päivitetty pilviaikakaudelle?
- Vaimo Finland Oy - Composable Commercen perusteet
- Staria Oyj - Insights from a NetSuite implementation journey – with iBinder Group
- Altoros Finland Oy - Mitä Data konsultin työhön kuuluu Altoros Finlandilla?
- Vaimo Finland Oy - Composable Commercen suunnitteluvaihe – parhaat käytännöt
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |