3 tärkeintä syytä aloittaa sosiaalinen myynti vuonna 2016
Vierailijablogissa kirjoittana Sani Leino, joka on teknologiayhtiö ThingLinkin Euroopan myyntijohtaja, myyntikouluttaja ja sosiaalisen myynnin sanansaattaja.
Menestynyt myynti on aina perustunut sosiaalisuuteen ja onnistuneeseen vuorovaikutukseen. Verkon tuomien mahdollisuuksien myötä asiakkaat ovat siirtyneet yhä itsenäisempään tiedonhakuun, ja myyntiorganisaatioita osallistetaan aiempaa vähemmän varsinkin ostoprosessin alkuvaiheessa. Monet myyntiorganisaatiot ovatkin heränneet miettimään, mikä neuvoksi, kun kaupat karkaavat käsistä ja prospektit painavat punaista.
Luonnollinen kehityssuunta on muokata myynnin toimintamalleja siten, että myyntiorganisaation toimenpiteet tukevat asiakkaan ostoprosessia, ei toisinpäin. Tämän lisäksi edelleenkin toimiva sosiaalinen vuorovaikutus tulisi viedä vahvemmin verkkoon, missä yhä useampi asiakas viettää aikaansa vaihtoehtoja vertaillen. Vaikuttaminen verkossa ja verkostoissa on tärkeää ja tehokasta etenkin silloin, kun asiakas vielä tarkentaa tarpeitaan ja etsii potentiaalisia tarjoajaehdokkaita.
Tästä syystä päätin listata kolme huomionarvoista syytä, miksi vuorovaikutus kannattaa siirtää vahvasti myös verkkoon ja laittaa viimeistään nyt sosiaalinen myynti ensi vuoden agendalle myynnin toimenpiteitä ja panostuksia suunniteltaessa.
Lue täältä koko blogi >>
Questback - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Questback - Muita referenssejä
Questback - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Laura - Ohjelmistokehittäjä
- Nordea - Senior Manual Test Engineer, Nordea Payments
- Nordea - Senior Test Automation Engineer with Python, Nordea Payments
- Nordea - Senior IT Analyst in SWIFT area
- Laura - C++ kehittäjä
- Nordea - Senior Backend Developer, Nordea Finance
- Laura - Palveluvastaava, tietohallinto
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- e21 Solutions Oy - Pakkausalan Benchmark-palvelu Mercamerilta
- Into-Digital Oy - S-Ryhmän rengasliiketoiminnan digitaalinen kauppapaikka
- Into-Digital Oy - Burger Kingin Whopperit, ravintolat, aukioloajat ja kampanjat verkossa
- Into-Digital Oy - Uusi Worldvision.fi viemään järjestön varainhankinta uudelle tasolle
- Netum Group Oyj - Radio- ja tv-museo Mastolassa opastaa kohta tekoälypohjainen asiakaspalvelija
- Netum Group Oyj - Peppi-järjestelmän ylläpito turvaa opiskelijoiden ja opettajien arjen sujuvuuden Lapin korkeakouluissa
- Into-Digital Oy - Suomalaisen työn uusi verkkopalvelu edistämään jäsenpalvelua ja -hankintaa
Tapahtumat & webinaarit
- 29.01.2025 - Modern toolchain and AI breakfast seminar with Eficode, AWS and HashiCorp
- 30.01.2025 - 30.1.2025 | Webinaari: Tehokkaampaa tuotantoa teollisuusyritykselle Fellowmindin Manufacturing Template -ratkaisulla
- 30.01.2025 - Suuri Rahoitusilta
- 30.01.2025 - Open Future
- 29.01.2025 - SecD-Day event
- 05.02.2025 - Smart Commerce Nordic 2025
- 05.02.2025 - AIX Forum - Medical Device Regulation and AI: Success Stories
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Ready Solutions Oy - Mitä on Data Science tai datatiede?
- Ready Solutions Oy - Mikä on datatuote?
- Into-Digital Oy - Onnistunut verkkopalvelu – millainen se on ja miten niitä tehdään?
- Into-Digital Oy - Miksi verkkosivusto kannattaa uudistaa nyt, eikä sitten joskus?
- Netum Group Oyj - ”Jatkuva release-show ei tunnu kovin upealta” – tietojärjestelmäprojektin julkaisuprosessin kehittäminen
- Netum Group Oyj - Jälkitunnelmia ja -ajatuksia Kuntamarkkinoilta
- Into-Digital Oy - Oletko tekemässä B2B-verkkosivua? Huomioi ainakin nämä asiat
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |