Posti – Design Sprint pakettiautomaattien kehityksessä


HAASTE
Projekti, johon osallistui henkilöitä useammasta organisaatiosta, kehitti Postin johdolla uutta pakettien lokerikkoratkaisua markkinoille. Projektin edetessä havaittiin tarve tehostaa partnereiden yhteistyötä ja kiihdyttää projektin etenemistä. Symbiota pyydettiin fasilitoimaan työpaja, jossa saataisiin luotua uusia ideoita ja polkaistua vauhtia projektiin. Symbion Design Sprint soveltuu erinomaisesti tällaiseen haasteeseen, koska sen avulla voidaan yhdessä luoda ja testata uusia ideoita hyvin nopeasti.
RATKAISU
Viiden päivän mittainen Design Sprint käynnistettiin hyytävän kylmänä tammikuisena aamuna ja projektitiimi oli odottavaisella mielellä mitä viikon aikana tulisi tapahtumaan. Yleensä Design Sprint menetelmä soveltuu parhaiten pienille (7-10 henkilöä) ryhmille, mutta tällä kertaa osallistujia oli yli 20 useasta eri organisaatiosta. Tämä oli selkeä haaste työpajan fasilitoinnille, mutta valmistelimme työpajan huolella ja muokkasimme Design Sprintin rakennetta niin, että se soveltui myös isommalle ryhmälle.
Viikon aikana työskentelyhuoneen seinät täyttyivät kovaa vauhtia tekstistä, piirroksista ja post-it lapuista. Työpajan aikana 1) asetettiin pitkän aikavälin tavoite ja muodostettiin yhteinen näkemys haasteesta, 2) valittiin mihin ongelmaan ideoinnissa keskitytään, 3) luotiin uusia ideoita ratkaisuksi, 4) tehtiin kaksi karkean tason prototyyppiä, ja 5) testattiin prototyyppejä viidellä loppukäyttäjällä. Ja koska osallistujia oli suuri määrä, saimme vielä lisäksi hahmoteltua sekä arkkitehtuurivaatimuksia että mahdollisia liiketoimintamalleja uudelle ratkaisulle.
HYÖDYT
Design Sprintin päätuotokset olivat kaksi prototyyppiä, niistä saatu palaute testaajilta, sekä hurja määrä muita ideoita, joita voidaan hyödyntää myöhemmin. Testauksessa ilmeni sekä asioita jotka olivat kiinnostavia ja hyödyllisiä testaajien käyttäjän näkökulmasta että asioita jotka koettiin turhiksi. Näiden palautteiden avulla projektin jatkokehitystä voidaan ohjata entistä paremmin. Vastaavasti arkkitehtuuri ja liiketoimintamallikuvaukset auttavat ymmärtämään ratkaisun teknologiatarpeita ja sen ansaintamallia.
Asiakkaat olivat tyytyväisiä sekä Design Sprintin tuotoksiin että työpajan organisointiin. ”Erittäin hyvä fasilitaattori ja tehtävämenetelmät olivat osuvia. Mielestäni parasta oli, että saimme vauhtia projektiin ja että kaikki projektin osallistujat olivat täysillä mukana tekemisessä. Suosittelen kyllä Symbiota Design Sprinttien vetäjäksi.”, Jari Paasikivi Postilta kommentoi sprintin jälkeen.
Fasilitaattorin näkökulmasta oli miltei maagista nähdä kuinka hyvin design-menetelmät toimivat suuressakin ryhmässä. Symbiolla on kokemusta design-menetelmien soveltamisesta hyvin erilaisiin tilanteisiin ja haasteisiin, aina muutaman tunnin työpajoista viikon mittaisiin Design Sprintteihin. Tästä projektista saimme arvokkaan kokemuksen siitä kuinka design-metodeja voidaan hyödyntää yhteistyön tehostamisessa ja projektien vauhdittamisessa.
Suosittelija:
Symbiolle suuri kiitos sprintin vedosta! Kaikki olivat sitoutuneita tekemään duunia ja saimme buustattua vauhtia projektiin. Erittäin hyvä fasilitaattori ja tehtävämenetelmät olivat osuvia. Mielestäni parasta oli, että saimme vauhtia projektiin ja että kaikki projektin osallistujat olivat täysillä mukana tekemisessä. Suosittelen kyllä Symbiota Design Sprinttien vetäjäksi.
Jari Paasikivi, Head of Process Technology

Tiedot
Tilaaja: | Posti |
Ajankohta: | 2018 - 2019 |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Turo Siipo |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Logistiikka |
![]() |
Tuotekehitys ja suunnittelu |
Erikoisosaaminen
![]() |
IoT |
![]() |
Käyttöliittymäsuunnittelu |
![]() |
Pilvipalvelut / SaaS |
![]() |
Tietoliikennepalvelut |
Toimialakokemus
![]() |
Kuljetus, liikenne ja logistiikka |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Konsultointi |
Symbio - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Symbio - Muita referenssejä
Symbio - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Rekrytointi.com - ERP Sovelluspäällikkö /-suunnittelija
- Rekrytointi.com - IT Systems Engineer (m/f/d) On-Premise Cloud Services
- Exove - Oletko sinä uusi Node.js Developer Exoven tiimiin?
- Rekrytointi.com - DATA-ANALYYTIKKO
- Rekrytointi.com - Ohjelmistokehittäjä
- Rekrytointi.com - Back End-ohjelmistokehittäjä, Arvontapelit
- Rekrytointi.com - C++ kehittäjä ilmailujärjestelmiin
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Hurja Solutions Oy - Headless-teknologiaa hyödyntävä web-sovellus yhdistää piha-alan ammattilaiset ja asiakkaat
- Frends iPaaS - Frends ja Evitec yhdistävät voimansa toimittaakseen kestäviä ja tehokkaita integraatioita pankki- ja finanssialan toimijoille
- Efima Oyj - Case SOK: Efima tekstiÄly vauhdittaa tuhansien palvelupyyntöjen käsittelyä SOK:n palvelukeskuksessa
- Avoin.Systems Oy - Suomalainen Kirjakauppa varmistaa toimintansa kehittymisen uuden ERP-järjestelmän avulla
- Nomis Oy - Nomis CleanDesk – Kauppakeskus Mylly
- Nomis Oy - HOK-Elanto käyttää Nomis QualityDesk laadunseurantajärjestelmää
- Riimu Solutions - Assetti
Tapahtumat & webinaarit
- 04.10.2023 - Get to know Localization SuiteApp for Croatia
- 12.10.2023 - Taloushallinnon terveysaamu
- 12.10.2023 - Automate Accounts Payable process in NetSuite
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Hurja Solutions Oy - Hurja Solutions Oy:n vastuullisuusohjelma on julkaistu
- Rakettitiede Oy - Tunnejohtaminen taklaa stressiä
- Monitor ERP System Finland AB - Monitor ERP System järjestää Sustainability by Monitor webinaarin 29. syyskuuta!
- Altoros Finland Oy - Generatiivinen AI - päivän kuuma sana
- Staria Oyj - Staria Growth Summit 2023 provided a lot of information for the growth-minded
- Staria Oyj - Selvitys: Kansainväliset osaajat arvostavat ennen kaikkea suomalaista työelämää – Suomeen ei tulla rikastumaan vaan olemaan onnellisia
- Rakettitiede Oy - KONE – Älykkäät hissit edellyttävät ohjelmoijalta luovaa järjestelmällisyyttä
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |