Oletko pysynyt kehityksessä mukana? - 4 tärkeää kysymystä yrityksille

Tai, kun sähköposti alkoi yleistymään ja ensimmäiset ihmiset ”unohtivat” joulukorttien lähettämisen ja korvasivat ne sähköisellä joulutervehdyksellä?
Entä katsoitko ennen iltaisin tv:tä tai luit jopa kirjoja? Ja nyt makaat iltaisin sängyssä tabletti tai jopa kännykkä kädessä ja tuijottelet Netflixiä ja vähän muutakin?
Kehitys kehittyy
Maailma muuttuu tällä hetkellä hurjaa vauhtia niin yksityisen ihmisen kuin yritystenkin elämässä. Ihmisellä on kuitenkin taipumus jarruttaa muutosta ja pysytellä tutuissa ja turvallisissa tavoissa toimia. Jokainen yllä mainittu asia on tuntunut aikoinaan ensi kuulemalta naurettavan hullulta, mutta pikkuhiljaa ne ovat vakiintuneet jo ihan normaalitavoiksi toimia.
Yksityisellä ihmisellä vanhassa pysyminen on mahdollista ja joskus jopa kunniakasta, mutta yrityksen ei kannata lukkiutua vanhoihin rutiineihin. Muutosvastarinnalla ilmiönä on oma tärkeä tehtävänsä, mutta yritysmaailmassa kilpailu on kovaa ja harvalla on varaa antaa tasoitusta kilpailijoille vanhoilla työläillä ja tehottomilla toimintatavoilla.
Onko toimintanne tehokasta vai hermoja raastavan työlästä?
Ohjelmistoyrityksen puolelta asiakasyritysten elämää seuranneena haluaisin esittää muutaman kysymyksen:
- Onko teillä sähköinen ostoreskontra käytössä? Entä sähköinen myyntireskontra
- Olettehan päässeet eroon paperisten raporttien, laskujen, kuittien kiikuttamisesta eri paikkoihin, esimerkiksi tilitoimistoon?
- Saatteko jostain nopeasti ja helposti halutessanne reaaliaikaisen tiedon myynnistänne, myynnillisesti parhaista ja huonoimmista tuotteistanne, katteistanne, parhaista asiakkaistanne, sesonkiajoistanne?
Esimerkiksi ostoreskontran hoitoon saa sähköisen ohjelmiston tilitoimiston kautta, jolloin saa ostolaskut ja ostokuitit sähköiseksi. Taloushallinto on mahdollista ulkoistaa myös lähes kokonaisuudessaan tilitoimistolle, jolloin itselle jää enemmän aikaa varsinaiseen bisneksen tekemiseen ja kasvattamiseen. Usein myös yrityksen kassa- ja toiminnanohjausjärjestelmä otetaan hiukan kiireessä käyttöön ja hyviä ja tehokkaita ominaisuuksia saattaa jäädä huomiotta, eikä järjestelmästä saada kaikkea sen potentiaalia irti.
Apua toiminnan tehostamiseen
Onneksi asioihin on helposti apua saatavilla. Ohjelmistoyritykset ja muut yhteistyökumppanit mieluusti auttavat yllämainituissa asioissa. Kumppaniyritysten avun pyyteettömyyteen voi toki suhtautua monella tavalla, mutta yleispätevänä totuutena uskaltaisin kyllä väittää, että hyvinvoiva, kilpailukykyinen ja pitkälle pärjäävä kumppani on yleensä kaikille se paras kumppani!
*******
Tietoa kirjoittajasta:
Jussi Alare
Asiakkuuspäällikkö
040 734 4173
jussi.alare@tehden.com

Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Myynti |
![]() |
Taloushallinto |
![]() |
Toiminnanohjaus ERP |
Erikoisosaaminen
![]() |
Ohjelmistokehitys |
![]() |
Pilvipalvelut / SaaS |
Toimialakokemus
![]() |
Asiantuntijapalvelut |
![]() |
Kauppa |
![]() |
Urheilu, viihde ja virkistys |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Valmisohjelmisto |
Omat tagit
pilvipalvelu
vähittäismyynti
vähittäiskauppa
kassajärjestelmä
pilvikassa
Tehden - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Tehden - Muita referenssejä
Tehden - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Vincit - Mobiilikehittäjä
- Vincit - Ohjelmistokehittäjä
- Ropo Capital Oy - Ohjelmistosuunnittelija / Developer
- Epec Oy - System Specialist
- Epec Oy - System Design Engineer
- Epec Oy - Sourcing Manager
- Epec Oy - Senior Project Manager
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Discendum Oy - Patria: Totara-oppimisympäristön avulla laadukkaita koulutuksia henkilöstölle.
- Exove - Haaga-Helia: Uusi ja raikas verkkopalvelu tukemaan käyttäjiensä toimintaa
- Epec Oy - Tana
- Epec Oy - Vestergaard
- Epec Oy - Emoss
- Epec Oy - NT Liftec
- Epec Oy - Stinis
Tapahtumat & webinaarit
- 28.01.2021 - WEBINAARI: Taklaa tietoturvamyytit Valtti Fokuksen ja F-Securen kanssa
- 28.01.2021 - Webinaari: Kuinka viedä työkuormat hallitusti pilveen?
- 04.02.2021 - [Webinaari] Kuinka löytää parhaat osaajat?
- 11.02.2021 - Webinaari: Parhaat opit pilvitransformaatiosta ja julkisen pilven hallinnasta
- 28.05.2021 - EuRuKo 2020/2021
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Oy Gambit Labs Ab - React Native vs. Flutter ja alustariippumattomien mobiilisovellusten kehittäminen
- Vaimo Finland Oy - VUODEN VERKKOKAUPPATAPAHTUMA SMART COMMERCE 2021 TUO VAUHTIA VERKKOKAUPAN KEHITTÄMISEEN
- Tammi Digital Oy - Ylläpitosopimus on vakuutus mielenrauhalle
- Aitio Finland Oy - Toni - Sovellusarkkitehdin arkea Aitiolla
- eCraft Oy Ab - Vauhdita yrityksesi liiketoimintaprosesseja automaatiolla – kevyellä RPA-kokeilulla alkuun
- Geniem Oy - Geniem satsaa työhyvinvointiin vuonna 2021
- Valota Oy - Tips to Digital Signage Content Management to Boost Employee Communication
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |