Alko – Tuotetoiveet todeksi digitaalisella Alkotoive-palvelulla
Alkotoive-verkkopalvelu vei Alkon asiakastoiveet digitaaliseen muotoon. Palvelun ensimmäinen versio syntyi kolmen viikon sprintissä, ja onnistuneen pilotin jälkeen Alkotoive otettiin käyttöön kaikissa myymälöissä. Saapuneiden toiveiden määrä on ylittänyt kaikki odotukset.
Asiakastoiveet nykyaikaan ja paremmin hallintaan
Alko on aina kerännyt asiakastoiveita, mutta prosessi niiden hallitsemiseen puuttui. Toiveita kirjattiin muistiin myymälöissä, eikä tiedossa ollut, paljonko niitä tuli ja toteutettiinko niitä tasapuolisesti. Toiveiden keruu haluttiin siirtää helppokäyttöiseen digitaaliseen palveluun.
Haasteeseen tartuttiin Alkon Innovation Labissa, jonka pääyhteistyökumppanina Vincit toimii. Innovation Lab on ideoiden jalostamisen paikka, jossa kehitysmahdollisuuksia ja alan uusia teknologisia tuulia testataan kevyillä prototyypeillä. Parhaat ideat päätyvät jatkokehitykseen ja laajempaan käyttöön ketjussa.
Toiveiden määrä ylitti odotukset
Alkotoive-projektin onnistumista mitataan saapuneiden toiveiden määrässä.. Ensimmäisen kahden kuukauden aikana myymälät saivat palvelun kautta jopa 3 000 tuotetoivetta. Toivotuista tuotteista 20–30 prosenttia pyritään saamaan myymälän hyllyyn. Digipalvelu auttaa Alkoa lisäksi seuraamaan toiveiden tasapuolista toteutumista, mikä on linjassa Alkon aseman ja tehtävän kanssa.
Suosittelija:
Vincitillä on kyky yhdistää ajattelua dynaamisista startupeista, palvelumuotoilua sekä ketterää kehitystä. Tämä kaikki auttaa meitä innovoimaan. Kehityskyvykkyys ja DevOps-palvelut ovat korkealla tasolla, ja tekeminen on strukturoitu selkeäksi kokonaisuudeksi.
Kaapro Kanto, CIO / Alko Oy
Tiedot
Tilaaja: | Alko Oy |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Petri Suhonen |
Lisätietoja
Tagit
Erikoisosaaminen
Ketterät menetelmät | |
Ohjelmistokehitys |
Teknologia
Azure | |
React |
Tarjonnan tyyppi
Toteutustyö |
Omat tagit
Vincit - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Vincit - Muita referenssejä
Vincit - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Laura - Ohjelmistokehittäjä
- Nordea - Senior Manual Test Engineer, Nordea Payments
- Nordea - Senior Test Automation Engineer with Python, Nordea Payments
- Nordea - Senior IT Analyst in SWIFT area
- Laura - C++ kehittäjä
- Nordea - Senior Backend Developer, Nordea Finance
- Laura - Palveluvastaava, tietohallinto
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- e21 Solutions Oy - Pakkausalan Benchmark-palvelu Mercamerilta
- Into-Digital Oy - S-Ryhmän rengasliiketoiminnan digitaalinen kauppapaikka
- Into-Digital Oy - Burger Kingin Whopperit, ravintolat, aukioloajat ja kampanjat verkossa
- Into-Digital Oy - Uusi Worldvision.fi viemään järjestön varainhankinta uudelle tasolle
- Netum Group Oyj - Radio- ja tv-museo Mastolassa opastaa kohta tekoälypohjainen asiakaspalvelija
- Netum Group Oyj - Peppi-järjestelmän ylläpito turvaa opiskelijoiden ja opettajien arjen sujuvuuden Lapin korkeakouluissa
- Into-Digital Oy - Suomalaisen työn uusi verkkopalvelu edistämään jäsenpalvelua ja -hankintaa
Tapahtumat & webinaarit
- 29.01.2025 - Modern toolchain and AI breakfast seminar with Eficode, AWS and HashiCorp
- 30.01.2025 - 30.1.2025 | Webinaari: Tehokkaampaa tuotantoa teollisuusyritykselle Fellowmindin Manufacturing Template -ratkaisulla
- 30.01.2025 - Suuri Rahoitusilta
- 30.01.2025 - Open Future
- 29.01.2025 - SecD-Day event
- 05.02.2025 - Smart Commerce Nordic 2025
- 05.02.2025 - AIX Forum - Medical Device Regulation and AI: Success Stories
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Ready Solutions Oy - Mitä on Data Science tai datatiede?
- Ready Solutions Oy - Mikä on datatuote?
- Into-Digital Oy - Onnistunut verkkopalvelu – millainen se on ja miten niitä tehdään?
- Into-Digital Oy - Miksi verkkosivusto kannattaa uudistaa nyt, eikä sitten joskus?
- Netum Group Oyj - ”Jatkuva release-show ei tunnu kovin upealta” – tietojärjestelmäprojektin julkaisuprosessin kehittäminen
- Netum Group Oyj - Jälkitunnelmia ja -ajatuksia Kuntamarkkinoilta
- Into-Digital Oy - Oletko tekemässä B2B-verkkosivua? Huomioi ainakin nämä asiat
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |