Ready Business Analytics tuo arvoa Korsisaarelle


TAUSTA
Korsisaari Oy:n haasteena oli, että taloushallinto ja liiketoiminnot käsittelivät useita erilaisia versioita Excel-raporteista ja raporttien laatiminen vei paljon aikaa. Raportteja varten oli manuaalisesti laskettava usean yhtiön lukuja yhteen eikä tilannetta voinut tarkastella haluamanaan ajankohtana eikä verrata kehitystä helposti vertailujaksoon.
Korsisaaren CFO Petteri Mussalo päätti lähteä hakemaan ratkaisua tilanteeseen haastattelemalla raportointiympäristöjen toimittajia ja kilpailuttamalla konsernin kattavan data-alustan sekä analytiikkakokonaisuuden. Petterin mukaan Ready Solutions:in valintaan vaikuttivat reagointinopeus, aiemmat referenssit vastaavista toimituksista sekä Readyn valmisratkaisut data-alustaan ja analytiikkaan, joiden ansiosta toimitusta voitiin nopeuttaa.
TOIMITUS
Toimitus aloitettiin pilotointivaiheella, jossa pystytettiin Azure Data Platform ja Power Platform -alusta. Alustan käyttöönotto tapahtui Readyn Infrastructure as a Code (IaC) -toimintapaan sisältyvien ympäristön konfiguraatioautomaatioiden avulla päivässä. Seuraavaksi toteutettiin Netvisor -liityntä Azure data-alustalle jonka yhteysavauksen ja testirajapinnan käyttöönotto vei kalenterissa eniten aikaa. Tämän jälkeen päästiin varsinaisen Korsisaaren analytiikan tietomallin kehittämiseen ja Power BI -pohjaisen Ready Business Analytics -ratkaisun sovittamiseen Korsisaaren tarpeisiin.
LOPPUTULOS
Korsisaari on jo pilottivaiheessa pystynyt varmistumaan että heidän tavoittelemansa hyödyt myös toteutuvat. Nyt tieto on ajantasaista ja tilannetta voi tarkastella haluamanaan ajankohtana sekä verrata kehitystä esimerkiksi liukuvasti 12 kuukauden ajalta. Nyt liiketoimintojen vetäjien ei tarvitse vaivata taloushallintoa tietojen ja tapahtumien selvittelyssä. Ratkaisu on jo nyt vähentänyt ”mutu-tuntumalla” tehtyjen päätösten määrää, kun liiketoimintojen vetäjät pystyvät seuraamaan liiketoimintojen taloudellista kehittymistä lähes ajantasaisesti myös eri tunnuslukujen avulla.
Suosittelija:
Pilottijakson päätteeksi konsernin luvut ovat nyt nähtävissä samalla kuin yhtiöidenkin luvut yhdellä näkymällä lähes reaaliajassa. Luvuista pääsee porautumaan tositetasolle, joka on paljastanut jonkin verran virheitä etenkin kustannuspaikkojen ja muiden seurantakohteiden kirjaamisissa.
Petteri Mussalo, talousjohtaja

Tiedot
Tilaaja: | Korsisaari |
Ajankohta: | 2022 - |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Asko Kauppinen |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
BI ja raportointi |
![]() |
Taloushallinto |
Erikoisosaaminen
![]() |
Analytiikka |
Toimialakokemus
![]() |
Kuljetus, liikenne ja logistiikka |
Teknologia
![]() |
Azure |
![]() |
Microsoft |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Konsultointi |
![]() |
Toteutustyö |
![]() |
Tuki- ja ylläpitotyö |
Omat tagit
Ready Solutions - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Ready Solutions - Muita referenssejä
Ready Solutions - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Epec Oy - Test Engineer, FW
- Epec Oy - Embedded Software Engineer
- Epec Oy - Financial controller
- Rekrytointi.com - Software Safety Engineer
- Vincit - SAP Consultant
- Rekrytointi.com - Datasäkerhetschef
- Rekrytointi.com - Software Developer
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Hion Digital Oy - Verkkopalvelu, joka tekee luovuttamisesta helpompaa
- Verkkovaraani Oy - Helppokäyttöinen maatalousmuovien raportointipalvelu WordPress-sivustona
- Staria Oyj - FoodTech-yritys Mycorena valitsi NetSuiten liiketoimintajärjestelmäkseen valmistautuessaan kansainväliseen laajentumiseen
- Innofactor Oyj - Virtual Data Center helpotti pilvisiirtymää ja -alustan hallinnointia
- Advania Finland Oy - Viimeisen päälle viritetty tietokanta varmistaa jatkuvan toimintakyvyn
- Tammi Digital Oy - Käyttäjälähtöinen verkkopalvelukokemus uudella riveria.fi -sivustolla
- Tammi Digital Oy - Oakhill Group yhteistyöhön Laurean kanssa
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Fingertip - Haluatko ylimääräisen tunnin luovaa työaikaa joka päivä? Näin onnistut.
- Altoros Finland Oy - Järjestelmätuella on suuri merkitys yrityksessä tapahtuvan muutosvaiheen aikana
- Innofactor Oyj - Onhan organisaatiosi laitehallinta päivitetty pilviaikakaudelle?
- Vaimo Finland Oy - Composable Commercen perusteet
- Staria Oyj - Insights from a NetSuite implementation journey – with iBinder Group
- Altoros Finland Oy - Mitä Data konsultin työhön kuuluu Altoros Finlandilla?
- Vaimo Finland Oy - Composable Commercen suunnitteluvaihe – parhaat käytännöt
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |