Perheyrityksen toiminta pyörii Visma Novan avulla

Jyväskylässä toimiva Korves Oy on vuonna 1992 perustettu suomalainen vedenkäsittelyn ja energiatuotannon erikoiskemikaaleja valmistava yritys. Toimitusjohtaja Mika Leppälä on ollut perheyrityksen matkassa vuodesta 1999 alkaen. Vuonna 2016 yrityksessä tehtiin sukupolvenvaihdos ja sen myötä Mika hyppäsi perheyrityksen puikkoihin yhdessä veljensä kanssa.
Visman Nova -toiminnanohjausjärjestelmä on ollut käytössä Korves Oy:llä jo yli 20 vuotta. Nova hankittiin alun perin työkaluksi laskutuksen tarpeisiin ja Novan toimintoja on laajennettu vuosien myötä aina tarpeen mukaan. Tällä hetkellä Visma Novan avulla pyöritetään Korves Oy:n toimintaa ja järjestelmä on käytössä koko toimiston henkilökunnalla.
Korves Oy:llä on käytössä Novan toiminnoista tällä hetkellä asiakaskortisto, laskutus, myyjäprovisio, myyntitilaukset, ostoreskontra, palkanlaskenta ja varastokirjanpito. "Käytännössä koko paletti menee järjestelmän kautta, eli kaikki asiakkuudet kulkeutuvat tavalla tai toisella Novan kautta", kertoo Mika.
"Suuri hyöty saatiin Novasta siinä vaiheessa, kun otimme myyntitilaukset käyttöön. Kun rahtikirjat pystytään luomaan Novasta, ei tarvitse pyörittää samaa asiaa eri ohjelmistoissa. Tämä on säästänyt aikaa ja vaivaa", kertoo Mika.
Partneriyhteistyö helpottaa arkea
Korves on tehnyt töitä Visman partnerin Alho IT:n Juha Aron kanssa jo yli 10 vuotta. Korves Oy:llä on oltu todella tyytyväisiä partneriyhteistyöhön Juhan kanssa, ja Juhalta on saanut aina tarvittaessa apua järjestelmän haasteisiin. "Jos kaikki asiat toimisi näin hyvin kuin Alho IT:n kanssa nykyään, niin kyllä yrittäminen olisi paljon helpompaa", kertoo Mika.
Suurin hyöty partneriyhteistyössä on toiminnan nopeus ja tehokkuus. "Silloin kun on tilanne päällä, niin yleensä saadaan asia muutaman tunnin sisään ratkaistua. Ja lisäksi on suora numero, johon soittaa", kertoo Mika.
Korves on ollut tyytyväinen Novaan, eikä tarvetta järjestelmän vaihtamiselle ole ilmennyt. "Nova on toiminut hyvin meidän käytössä nyt jo 21 vuotta. Meillä ei ole mitään mielenkiintoa vaihtaa järjestelmää", summa Mika.
Suosittelija:
"Nova on toiminut hyvin meidän käytössä nyt jo 21 vuotta. Meillä ei ole mitään mielenkiintoa vaihtaa järjestelmää."
Mika Leppälä

Tiedot
Tilaaja: | Korves Oy |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Mika Leppälä |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Toiminnanohjaus ERP |
Visma Software - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Visma Software - Muita referenssejä
Visma Software - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- CGI Suomi Oy - Tekninen arkkitehti
- Teamit - UI/UX Designer
- Nextcon Finland Oy - Ketterän kehityksen Product Owner
- Nextcon Finland Oy - Myynnin moniottelija
- Fastroi Oy - Senior Software Developer
- Rekrytointi.com - Ohjelmistokehittäjä / Ohjelmistoarkkitehti
- Rekrytointi.com - Päätoiminen tuntiopettaja, Tieto- ja viestintätekniikka, Vantaan ammattiopisto Varia
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Red & Blue Oy - Sauna.fi – Suomen Saunaseuran verkkopalvelu-uudistus
- Red & Blue Oy - Brunnen Communications brändin päivitys
- Red & Blue Oy - Maaseudun Sivistysliiton brändi- ja verkkopalvelu-uudistus
- Netox Oy - Oulun Energia -konserni ja Netox Oy aloittavat yhteistyön. Oulun Energia -konsernin tietohallinnon perus- ja asiantuntijapalvelut siirtyvät Netoxille
- Lime Technologies Oy - Jemina Ikonen, CRM-pääkäyttäjä
- Lime Technologies Oy - Oy Snellman Ab: työtapojen yhtenäistäminen
- Geniem Oy - WorkPower-mobiilisovellus
Tapahtumat & webinaarit
- 26.04.2021 - Arrow Late Afternoon Show with Kari Ketonen
- 27.04.2021 - Harness your NetSuite and other data to create insights with Staria BI & Planning
- 28.04.2021 - Valjasta data käyttöösi Staria BI & Planning -ratkaisun avulla
- 29.04.2021 - Googlen Core Web Vitals -päivitys tulee! Miten se vaikuttaa liiketoimintaasi?
- 06.05.2021 - Virtuaalinen yhteistyö teollisuudessa, huollossa ja kunnossapidossa - Teollisuuden etätukiratkaisu!
- 06.05.2021 - Webinaari: Läpinäkyvyyttä ja reaaliaikaisuutta projektiliiketoimintaan
- 06.05.2021 - Webinaari 6.5.2021: Microsoft Mixed Reality (MR) ratkaisut liiketoiminnan tukena!
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Cinode - Cygate selects Cinode for more efficient Skills Management
- Cinode - Semcon chooses Cinode to manage competence and subcontractors
- Cinode - With the launch of Cinode Market, Cinode is looking to become the global leader in Skills Management
- Red & Blue Oy - Tällainen on WordPressin sisällönhallintaa helpottava Gutenberg-editori
- Efima Oy - Muuttuvan maailman muistilista
- Vaimo Finland Oy - YOTPO PARTNER AWARDS: VAIMO ON PARAS MAGENTO -TOIMISTO JO KOLMATTA KERTAA PERÄKKÄIN
- Invenco Oy - Kaksi projektia kymmenessä vuodessa
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |