Perheyrityksen toiminta pyörii Visma Novan avulla

Jyväskylässä toimiva Korves Oy on vuonna 1992 perustettu suomalainen vedenkäsittelyn ja energiatuotannon erikoiskemikaaleja valmistava yritys. Toimitusjohtaja Mika Leppälä on ollut perheyrityksen matkassa vuodesta 1999 alkaen. Vuonna 2016 yrityksessä tehtiin sukupolvenvaihdos ja sen myötä Mika hyppäsi perheyrityksen puikkoihin yhdessä veljensä kanssa.
Visman Nova -toiminnanohjausjärjestelmä on ollut käytössä Korves Oy:llä jo yli 20 vuotta. Nova hankittiin alun perin työkaluksi laskutuksen tarpeisiin ja Novan toimintoja on laajennettu vuosien myötä aina tarpeen mukaan. Tällä hetkellä Visma Novan avulla pyöritetään Korves Oy:n toimintaa ja järjestelmä on käytössä koko toimiston henkilökunnalla.
Korves Oy:llä on käytössä Novan toiminnoista tällä hetkellä asiakaskortisto, laskutus, myyjäprovisio, myyntitilaukset, ostoreskontra, palkanlaskenta ja varastokirjanpito. "Käytännössä koko paletti menee järjestelmän kautta, eli kaikki asiakkuudet kulkeutuvat tavalla tai toisella Novan kautta", kertoo Mika.
"Suuri hyöty saatiin Novasta siinä vaiheessa, kun otimme myyntitilaukset käyttöön. Kun rahtikirjat pystytään luomaan Novasta, ei tarvitse pyörittää samaa asiaa eri ohjelmistoissa. Tämä on säästänyt aikaa ja vaivaa", kertoo Mika.
Partneriyhteistyö helpottaa arkea
Korves on tehnyt töitä Visman partnerin Alho IT:n Juha Aron kanssa jo yli 10 vuotta. Korves Oy:llä on oltu todella tyytyväisiä partneriyhteistyöhön Juhan kanssa, ja Juhalta on saanut aina tarvittaessa apua järjestelmän haasteisiin. "Jos kaikki asiat toimisi näin hyvin kuin Alho IT:n kanssa nykyään, niin kyllä yrittäminen olisi paljon helpompaa", kertoo Mika.
Suurin hyöty partneriyhteistyössä on toiminnan nopeus ja tehokkuus. "Silloin kun on tilanne päällä, niin yleensä saadaan asia muutaman tunnin sisään ratkaistua. Ja lisäksi on suora numero, johon soittaa", kertoo Mika.
Korves on ollut tyytyväinen Novaan, eikä tarvetta järjestelmän vaihtamiselle ole ilmennyt. "Nova on toiminut hyvin meidän käytössä nyt jo 21 vuotta. Meillä ei ole mitään mielenkiintoa vaihtaa järjestelmää", summa Mika.
Suosittelija:
"Nova on toiminut hyvin meidän käytössä nyt jo 21 vuotta. Meillä ei ole mitään mielenkiintoa vaihtaa järjestelmää."
Mika Leppälä

Tiedot
Tilaaja: | Korves Oy |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Mika Leppälä |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Toiminnanohjaus ERP |
Visma Software - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Visma Software - Muita referenssejä
Visma Software - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Rekrytointi.com - DEVOPS PLATFORM ENGINEER/ OPERATIONS
- Rekrytointi.com - Suunnittelija
- Rekrytointi.com - IT-asiantuntija
- Rekrytointi.com - Java/Kotlin Kehittäjä, Operations, Tampere, Espoo, Helsinki
- Rekrytointi.com - Scrum Master sekä Java/ Kotlin Backend-kehittäjä, Operations, Tampere, Helsinki, Espoo
- Rekrytointi.com - Lopputyö- ja harjoittelupaikat / Patria
- SC Software Oy - Senior IT Project Manager
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Axway - Erste Group käyttää Axwayn API-hallintaa yleisen näkyvyyden parantamisessa
- Rakettitiede Oy - Readpeak - paljon dataa pienellä ruudulla ja nopeasti
- Vetonaula Oy - Autoklinikka mahdollistaa kasvun ketterällä IT-palvelulla
- Monitor ERP System Finland AB - Alfapac valitsi Monitorin tuotantonsa keskiöön
- Gredi Oy - Vantaan kaupunki valitsi laajaan käyttöön Gredin kotimaisen, tietoturvallisen brändin- ja aineiston- hallintapalvelun
- Staria Oyj - Leapwork käyttää kaikkien yhtiöidensä konsolidointiin NetSuitea
- Monitor ERP System Finland AB - FX Airguns valitsi palkitun valmistavan teollisuuden ERP-järjestelmän
Tapahtumat & webinaarit
- 03.02.2023 - Lägre kostnader och högre produktivitet i arbetet med Integrationer och Automation
- 09.02.2023 - Webinaari: Tekoälyä tiketöintiin – Näin hyödynnät tekoälyä Jirassa
- 09.02.2023 - Frends iPaaS 101: Live Tech Webinar
- 14.02.2023 - Python Advanced
- 28.02.2023 - Python perusteet (uusi ajankohta)
- 07.03.2023 - Edistynyt Backlogin hallinta – visiosta tuloksiin
- 23.05.2023 - Laitehakkerointi
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Frends iPaaS - Frendsille tunnustusta 2023 Gartner® Magic Quadrant™ -tutkimuksessa!
- Ready Solutions Oy - Loimua – Automatisoidut ennusteet
- Monitor ERP System Finland AB - 5 000 asiakasta valmistavasta teollisuudesta
- Efima Oyj - Eroon mutusta – Näin mittaat taloushallinnon kehitystyötä
- Aveso Oy - Valmistuksen tulevaisuus: kova globaali kilpailu, monimutkaiset asiakkaiden vaatimukset ja sääntelyn tiukentuminen
- Avoin.Systems Oy / Web-veistämö - Joni Winstenistä Avoin.Systemsin Sales Director
- Ready Solutions Oy - The effect of preconceptions on the results of machine learning
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |