Mtech ja Minun Maatilani saivat brändiensä mukaiset sivustot

Mtech Digital Solutions on digitaalisten palveluiden ja liiketoiminnan kehittämiseen keskittynyt teknologiatoimittaja, jolla on pitkäaikainen kokemus maatalousalan jalostus- ja neuvontaorganisaatioiden sekä maanviljelijöiden verkkopalvelujen ja ICT-ratkaisujen toimittajana.
Valu toteutti Mtechille uudistuksen, johon kuului sivuston konseptointi, visuaalinen suunnittelu sekä tekninen toteutus. Uudistuksen tärkein tavoite oli luoda selkeä sivustokokonaisuus, joka auttaa Mtechiä palvelemaan paremmin sen pääkohderyhmiä viljelijäasiakkaita ja yritysasiakkaita.
Merkittävän osan Mtechin liiketoiminnasta muodostaville maatalousohjelmistoille nähtiin parhaaksi luoda oma Minun Maatilani -brändinsä ja sille omistettu sivusto. Molemmista sivustoista haluttiin visuaalisesti selkeät ja vahvat, helposti ylläpidettävät sekä teknisesti ajantasaiset.
Integraatio helpottaa sekä käyttäjää että ylläpitäjää
Projektissa toteutettiin OpenID Connect -kertakirjautuminen asiakkaan omaan keskitettyyn käyttäjähallintaan. Kirjautunut käyttäjä voi integraation avulla nähdä sivustolla räätälöityä sisältöä ja käyttää kaikkia saman identiteettipalvelun piirissä olevia palveluita yhdellä kirjautumisella, jolloin käyttäjäkokemus eri palveluiden välillä on saumaton. Asiakastietoja voidaan ylläpitää yhdessä paikassa, mikä säästää vuosittain runsaasti ylläpitäjien aikaa.
Joustava yhteistyö ja onnistunut lopputulos
Mtech oli erittäin tyytyväinen tavoitteiden toteutumiseen ja projektin kulkuun. Markkinointisuunnittelija Emilia Aikion mukaan uusilla sivustoilla asiakkaat löytävät heille tarkoitetut palvelut ja muut materiaalit helpommin kuin aiemmin. Mtech on nyt potentiaalisempi yhteistyökumppani myös yritysasiakkaille, kun tämä puoli palveluista on tuotu selkeästi esiin. Uudet sivustot rakentuvat helposti siirreltävistä ja muokattavista blokeista, joten sivustojen päivitys ja muokkaus on helpottunut huomattavasti aiemmasta.
“Olemme erittäin tyytyväisiä projektin lopputulokseen ja pysyimme aikataulussa. Valu on teknisesti erittäin ammattitaitoinen ja on hoitanut projektin hyvin asiakaslähtöisesti. Projektipäällikkömme on myös ollut todella ystävällinen ja ammattitaitoinen ja auttanut meitä löytämään toimivat ratkaisut sekä tarvittaessa tuonut myös täysin uusia näkemyksiä pöydälle pitkin projektia. Toteutus on laadukas ja voimme luottaa koodin laatuun”, toteaa Mtechin markkinointipäällikkö Pirkko Soini.
Suosittelija:
“Odotimme saavamme teknisesti, visuaalisesti ja viestinnällisesti laadukkaat sivustot ja ne saimme.
Emilia Aikio, markkinointisuunnittelija, Mtech

Tiedot
Tilaaja: | Mtech Digital Solutions |
Ajankohta: | 2019 |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Juha Mattila, juha.mattila@valu.fi |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Markkinointi |
![]() |
Projektinhallinta |
![]() |
Viestintä |
Erikoisosaaminen
![]() |
Graafinen suunnittelu |
![]() |
Integraatiot |
![]() |
Käyttöliittymäsuunnittelu |
![]() |
Palvelin- ja kapasiteettipalvelut |
![]() |
Pilvipalvelut / SaaS |
![]() |
Sisällönhallinta |
![]() |
Tietoturva |
![]() |
Webkehitys |
Toimialakokemus
![]() |
IT |
Teknologia
![]() |
Julkaisujärjestelmä CMS |
![]() |
WordPress |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Toteutustyö |
![]() |
Tuki- ja ylläpitotyö |
Omat tagit
Valu Digital - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt

Juha Mattila
Sales Consultant
![]() |
|
Vastaan Valulla asiakkuuksista ja myynnin kehittämisestä. Minulla on noin 20 vuoden kokemus toimialamme myynnin, markkinoinnin, projektijohtamisen ja liiketoiminnan .. | |
juha.mattila@valu.fi 050 524 1846 |
Valu Digital - Muita referenssejä
Valu Digital - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Rekrytointi.com - DATA-ANALYYTIKKO
- Rekrytointi.com - Ohjelmistokehittäjä
- Rekrytointi.com - Back End-ohjelmistokehittäjä, Arvontapelit
- Rekrytointi.com - C++ kehittäjä ilmailujärjestelmiin
- Rekrytointi.com - Application Manager (HR Systems)
- Rekrytointi.com - IT-ASIANTUNTIJA, HYBRID CLOUD & DATA CENTER ATEALLE
- Rekrytointi.com - Mission Planning Software Application Engineer
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Efima Oyj - Case SOK: Efima tekstiÄly vauhdittaa tuhansien palvelupyyntöjen käsittelyä SOK:n palvelukeskuksessa
- Avoin.Systems Oy - Suomalainen Kirjakauppa varmistaa toimintansa kehittymisen uuden ERP-järjestelmän avulla
- Nomis Oy - Nomis CleanDesk – Kauppakeskus Mylly
- Nomis Oy - HOK-Elanto käyttää Nomis QualityDesk laadunseurantajärjestelmää
- HiQ Finland Oy - HiQ auttoi Cross Wrapia suunnittelemaan askelmerkit ja data-arkkitehtuurin konenäön käyttöönottamiseksi
- HiQ Finland Oy - Asuntovuokrauksen verkkokauppa Rettalle
- HiQ Finland Oy - Hiab – Varmuutta myyntiin tarjoustyökalulla
Tapahtumat & webinaarit
- 29.09.2023 - Sustainability by Monitor – webinaari
- 12.10.2023 - Taloushallinnon terveysaamu
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- SC Software Oy - SC Software vahvistaa kasvuaan Korona Investin tuella
- Monitor ERP System Finland AB - Uusi ERP-järjestelmä haussa vuodelle 2024?
- Monitor ERP System Finland AB - SP stainless Oy:n investointi Monitor ERP -järjestelmään
- S1 Networks Oy - Keskittyneille yritysvalokuidun markkinoille syntyy uusi haastaja Suomessa.
- Cinode - ”Cinode on markkinoiden paras ratkaisu konsultointiyrityksille”
- Innofactor Oyj - Innofactor Uratarina: Patrik, Junior Data Analyst
- Maxtech - Toimitusjohtajan katsaus H1/23
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |