Olemme tekoälyn toisessa vaiheessa

Valmistaudu tekoälyn vallankumoukseen – vaihe 3 on jo lähellä
Olemme juuri siirtyneet OpenAI:n mukaan tekoälyn toiseen vaiheeseen, jossa kielimallit kuten GPT-4 pystyvät tuottamaan luonnollista kieltä, avustamaan monenlaisissa tehtävissä ja kykenevät jopa ihmistasoiseen ongelmanratkaisuun.
Sam Altman, OpenAI:n toimitusjohtaja, on tuonut esiin, että siirtymä tekoälyn vaiheesta kaksi, vaiheeseen kolme, tulee olemaan huomattavasti nopeampi kuin ensimmäisestä vaiheesta toiseen vaiheeseen siirtyminen. Tämä johtuu tekoälyn kehityksen kiihtymisestä ja teknologian eksponentiaalisesta kasvusta.
Vaiheen kolme agenttipohjainen tekoälyteknologia tulee muuttamaan tapaamme työskennellä, sillä itsenäiset tekoälyagentit voivat pian hoitaa monimutkaisia tehtäviä ja oppia jatkuvasti ilman ihmisen ohjausta. Ehkäpä voimme puhua jopa tekoälyn vallankumouksesta.
Oletko valmis tekoälyn seuraavaan harppaukseen? Lue blogistamme, miten tekoäly voi jo nyt vauhdittaa yrityksesi kasvua ja mitä seuraavat vaiheet tuovat tullessaan!