HiQ ostaa integraatioihin erikoistuneen Abizko Consultingin – yritys vahvistaa HiQ:n Frends-ratkaisua

HiQ:n tavoitteena on nousta Pohjois-Euroopan johtavaksi teknologia-alan konsulttiyhtiöksi. Tänään konserni kertoo ostavansa ruotsalaisen 18 työntekijän ohjelmistotalon, Abizko Consultingin, jolla on toimipisteet Tukholmassa, Malmössä ja Örebrossa. Aluksi yritys jatkaa toimintaansa omalla tavaramerkillään, mutta liittyy myöhemmin osaksi HiQ:n Frends-ratkaisua.
– Olen iloinen voidessani toivottaa Abizko Consultingin tervetulleeksi HiQ-perheeseemme. Olemme erittäin vaikuttuneita siitä, kuinka yritys on onnistunut luomaan pätevän ja laadukkaan palvelukokonaisuuden lyhyessä ajassa. Erityistä on myös se, kuinka hyvin yrityskulttuurimme sopivat yhteen. Meitä yhdistää vahva halu viettää aikaa yhdessä myös työajan ulkopuolella musiikin, urheilun, pelien ja monien muiden harrastusten parissa, kertoo Fredrik Malm, HiQ:n virkaa toimittava toimitusjohtaja.
Tukholmassa vuonna 2018 perustettu Abizko Consulting on erikoistunut integraatioihin, ohjelmistokehitykseen, ja Microsoftin teknologioihin. Yrityksen tavoitteena on parantaa asiakasorganisaatioidensa rekrytointia ja arkista vuorovaikutusta myynnin ja toimituspuolen välillä. Nopeasti kasvanut Abizko Consulting on jo yritystaipaleensa alkumetreiltä saakka onnistunut saamaan kiinnostavia toimeksiantoja lukuisilta merkittäviltä asiakkailta, kuten Sandvik, KPA Pension, Skatteverket ja Lantmännen.
– Olen uskomattoman ylpeä ja iloinen saadessani tänään kertoa, että meistä tulee osa HiQ:n upeaa yhteisöä. Kun pohdimme, minkä yhtiön kanssa haluaisimme laittaa hynttyyt yhteen, oli HiQ listan ensimmäisenä – sovimme toisillemme täydellisesti. Työntekijöillemme yhdistyminen tarjoaa entistä enemmän mahdollisuuksia, sillä HiQ pystyy tarjoamaan heille jotakin sellaista, mihin emme itse olisi kyenneet, toteaa Krister Skoog, Abizko Consultingin perustaja.
Frends iPaaS on hybridiä IT-ympäristöä varten rakennettu integraatio- ja automaatioalusta. Frends liittää yhteen muutoin erillään olevat järjestelmät ja sovellukset, jotta liiketoimintaprosessin kaikilla osilla on aina pääsy oikeisiin tietoihin oikeaan aikaan. Lisäksi Frends toimii kaiken digitaalisen liiketoiminnan taustapalveluna sekä hyperautomaatioalustana. Abizko Consultingista tulee Ruotsissa toimivan HiQ:n Frends-kehitystiimin ensimmäinen jäsen.
– Abizko Consultingin yhdistyminen osaksi HiQ:ta ja Frends-ratkaisua on meille merkittävä askel. Olemme laajentaneet liiketoimintaamme Ruotsissa jo pitkään, ja on nyt saamme nyt joukkoomme 18 uutta integraatioasiantuntijaa, jotka lisäksi täydentävät kehitystoimintaamme hyvin myös Suomen puolella. Abizko Consultingin viime vuosien kehitys on todellinen menestystarina, ja odotamme innolla, että saamme kirjoittaa sen seuraavan luvun yhdessä”, iloitsee Jukka Rautio, Frendsin ja HiQ Finlandin toimitusjohtaja.
Lisätietoja antaa:
Jukka Rautio, Toimitusjohtaja, HiQ
Puhelin: +358 40 8271142
Sähköposti: jukka.rautio@hiq.fi
Sandra Siljestedt, HiQ:n Head of PR & Communications
Puhelin: (+46) 70 420 00 48
Sähköposti: sandra.siljestedt@hiq.se

Lisätietoja
Tagit
Omat tagit
HiQ Finland - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
HiQ Finland - Muita referenssejä
HiQ Finland - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Basware Oyj - (Senior) UX Designer
- Trivore Oy - Developer
- Rekrytointi.com - Data Scientist
- Rekrytointi.com - Software Architect
- Rekrytointi.com - Laatuasiantuntija (vuorotteluvapaasijaisuus)
- Rekrytointi.com - Sulautettujen ohjelmistojen kehittäjä, Ilmailujärjestelmät, Tampere
- Epec Oy - Senior Engineer, Electronics
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Adafy Oy - Junttan valitsi integraatiokumppanikseen Adafyn
- Ceon Oy - Paransimme Rakennuttaminen-tapahtuman ohjelmasivujen käytettävyyttä
- Maxtech - Monipuoliset työnhallinnan ratkaisut kehittivät entisestään Siklan tiedolla johtamista
- Arrow ECS Finland Oy - ArrowSphere serves as the foundation of iSYSTEMS' cloud expansion
- Arrow ECS Finland Oy - Spica has integrated Arrow's technology to drive its workplace wellbeing cloud solutions
- Arrow ECS Finland Oy - ArrowSphere chosen by Telenor as strategic cloud platform
- Netum Group Oyj - HUSin Tutkijan työpöydän uudistus: prosessit nopeutuivat, virheet vähenivät ja tiedon käyttö tehostui
Tapahtumat & webinaarit
- 29.03.2023 - Webinaari: Näin ratkaiset verkkokaupan toiminnanohjauksen haasteet
- 29.03.2023 - Webinar: Unify Your Business Management Applications With NetSuite
- 12.04.2023 - Webinaari: Tarvitseeko talousosasto erillisen BI-ratkaisun?
- 23.05.2023 - Laitehakkerointi
- 23.05.2023 - Toiminnanohjauksen pilviaamu: Toimitusketjun hallinta muuttuvassa maailmassa
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Altoros Finland Oy - Flutter - mobiiliohjelmisto alustojen tuore tulokas
- Monitor ERP System Finland AB - SP stainless otti käyttöön Monitor ERP-järjestelmän
- Monitor ERP System Finland AB - Mitä sinun on tiedettävä ennen ERP-järjestelmän valitsemista
- Efima Oyj - Maailmantilanne uudelleenjärjestää talousjohtajan työpöydän – kohti strategisempaa talousjohtajuutta
- Monitor ERP System Finland AB - Monitor ERP - valmistusyrityksen kannattavan kasvun tukena
- Monitor ERP System Finland AB - Tyytyväiset asiakkaat ovat DNA:mme ytimessä
- Parm AG - Projektikolmio
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |