Digijäämistö on uusi ennakoitava ja hallinnoitava asia

Vielä vähän aikaa sitten ihmisen kuoltua jälkeen jäänyt omaisuus – jäämistö – oli yksinomaan aineellista. Mutta viimeisten vuosien aikana jälkeen on alkanut jäädä myös digitaalista jäämistöä, joka vaatii omanlaisensa järjestelyt.
Ei ole yhtään tavatonta, että nettiä tai sosiaalista mediaa samoillessa vastaan tulee kuolleiden henkilöjen sivustoja. Joskus sivustolla on merkintä, että niiden rakentaja on siirtynyt ajasta ikuisuuteen, mutta toisinaan sivustot näyttävät siltä, kuin niiden omistaja olisi elossa.
Tätä ongelmaa käsiteltiin TIVIA Uusimaa ry:n Digisaurus-verkoston (työnimi) ensimmäisessä tilaisuudessa, jossa aiheesta kertoi ja keskustelutti muun muassa TIVIA Uusimaa ry:n ja Enter ry:n aktiivi Eija Kalliala.
Tapahtumassa selvisi, että kukin voi omalta osaltaan vaikuttaa digijäämistönsä kohtaloon. Esimerkiksi käyttäjätunnukset ja salasanat on hyvä kirjata ylös vaikkapa pieneen vihkoon, jota säilyttää esimerkiksi testamentin välissä. Näin perilliset ja mahdollinen edunvalvoja pääsevät hallinnoimaan vainajan sähköisiä palveluja. Sähköisten palvelujen ne tilit, jotka eivät ole käytössä, kannattaa lopettaa. Lisäksi on tärkeää, että joku läheinen tietää, mitä etsiä ja mistä.
Omaisena puolestaan kannattaa muistaa, ettei ensimmäisenä mene sulkemaan vainajan puhelinliittymää tai sähköpostilaatikkoaan, koska ne voivat osoittautua tärkeiksi välineiksi poismenneen digijäämistön hallinnoinnissa.
Eija Kalliala tukeutui esityksessään Enter ry:n kahteen Digijäämistö-oppaaseen, josta 1. osa käsittelee oman kuoleman ennakointia ja 2. osa kuolleen läheisen saamista pois digimaailmasta. Oppaat ovat vasta muutaman vuoden ikäiset ja löytyvät yhdistyksen verkkosivuilta: https://www.entersenior.fi/opiskele-itse/oppaita/
Teksti ja kuva: Reino Myllymäki
TIVIA Uusimaa ry on tieto- ja viestintätekniikan parissa työskentelevien sekä ICT:stä ja digitalisaatiosta kiinnostuneiden ammattilaisten verkottunut yhteisö, joka seuraa aktiivisesti ICT-alan kehityssuuntia ja tarjoaa jäsenilleen erinomaiset puitteet niin verkostoitumiseen kuin ammatillisen osaamisen päivitykseen. 2.9.1971 perustettu Helsingin Tietojenkäsittely-yhdistys ry Hetky muutti nimensä vuoden 2015 syyskokouksessa MiitIT ry:ksi. Vuoden 2019 syyskokouksessa nimi muutettiin TIVIA Uusimaa ry:ksi.
Mitä meillä oli ennen kännyköitä, maailmanluokan tietoturvaosaamista ja vihaisia lintuja? Joukko mahdottoman haastajia ja TIVIA, joka on jo 70 vuotta yhdistänyt alan visionäärit ja auttanut tekemään utopiasta arkea. TIVIA viettää juhlavuottaan tiukasti työn merkeissä – yhdistäen, kouluttaen, tutkien, tiedottaen, suuntaa näyttäen ja Suomen digitaalista kilpailukykyä kehittäen. Siis pidä kiinni. Vauhti kun ei ole hiljenemään päin.
2023 on TIVIAn 70-vuotisjuhlavuosi
#TIVIA70

Lisätietoja
Tagit
Omat tagit
TIVIA ry - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
TIVIA ry - Muita referenssejä
TIVIA ry - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Rekrytointi.com - Laatuasiantuntija (vuorotteluvapaasijaisuus)
- Rekrytointi.com - Sulautettujen ohjelmistojen kehittäjä, Ilmailujärjestelmät, Tampere
- Epec Oy - Senior Engineer, Electronics
- Epec Oy - Test Engineer, Electronics
- Epec Oy - Architect, Electronics
- Epec Oy - Electrical System Engineer
- Geniem Oy - Senior Frontend Developer (React & React Native)
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Netum Group Oyj - HUSin Tutkijan työpöydän uudistus: prosessit nopeutuivat, virheet vähenivät ja tiedon käyttö tehostui
- Netum Group Oyj - Orkla tiedolla johtamisesta: ”Tämä on matka, joka ei pääty koskaan”
- Netum Group Oyj - Telesten uusi huoltoportaali: tehokkaampaa palvelua, ympäristö etusijalle
- Netum Group Oyj - Centria aloitti modernin teknologia-arkkitehtuurin rakennustyöt
- Ceon Oy - Seppo.io pelillistämisalusta saavutettavaksi
- Advania Finland Oy - Moderni pilvialusta takaa skaalautuvuuden ja tietoturvan
- Parm AG - Joustava verkkopohjainen ratkaisu
Tapahtumat & webinaarit
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Efima Oyj - Maailmantilanne uudelleenjärjestää talousjohtajan työpöydän – kohti strategisempaa talousjohtajuutta
- Monitor ERP System Finland AB - Monitor ERP - valmistusyrityksen kannattavan kasvun tukena
- Monitor ERP System Finland AB - Tyytyväiset asiakkaat ovat DNA:mme ytimessä
- Parm AG - Projektikolmio
- Parm AG - Miten chatgpt voi autaa projektinhallinnassa
- Monitor ERP System Finland AB - Monitorin konsulttiorganisaatio kasvaa
- Parm AG - Datan Tarinankerronta
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |