Devocan Talk’nPick mukana lihantarkastuksen pilottihankkeessa

Devocan Talk’nPick-ratkaisua on nyt pilotoitu teurastamossa. Ratkaisussa mukana Realwaren AR ratkaisu sekä HMT-1 kypärä ja Devocan Talk’nPick.
Devocan Talk’nPick on mukana Ruokaviraston pilottiprojektissa, jossa tutkitaan puheentunnistusratkaisun hyödyntämistä teuraseläinten lihantarkastuksessa. Pilotin tavoitteena on löytää teurastamon linjaolosuhteisiin soveltuva puheentunnistusratkaisu, joka tehostaisi ja helpottaisi tarkastajien työtä. Ratkaisun tulee mahdollistaa lihantarkastuksiin liittyvien tietojen sanelu, joka nopeuttaisi tietojen hyödyntämistä ja parantaisi raportoinnin tarkkuutta sekä ajantasaisuutta.
Devocan puheentunnistusratkaisua on nyt pilotoitu teurastamossa.
Ratkaisun kovina osina toimivat Realwaren AR ratkaisu sekä HMT-1 kypärä ja ohjelmistona Devocan suomenkielinen Talk’nPick. Ympäristönä teurastamo on puheentunnistukselle haastava lähinnä melun ja kosteuden takia.
Älypuhelin korvattiin tällä kertaa siis Android-pohjaisella AR-ratkaisulla. Talk'nPickin käyttöliittymää muokattiin myös paremmin pieneen näyttöön ja pelkkään puheohjaukseen sopivammaksi.
Devocan Talk’nPick suoriutui hyvin pilotin vaativissa olosuhteissa ja ratkaisun toimivuus havaittiin hyväksi. Myös hyödyt tulivat selkeästi esille. Puheentunnistus helpottaa päivittäistä työtä teurastamossa:
poistaa paperille kirjaukset ja/tai tiedon syöttämisen tietokoneelle
tieto muuttuu nopeasti ja tarkasti digitaaliseen muotoon
parantaa työn tarkkuutta kun silmät ja kädet vapautuvat itse työhön.
Pilotti oli hyvä osoitus alkujaan varastonhallintaan kehitetyn Talk'nPickin toimivuudesta ja joustavuudesta logistisen ketjun kehittämisessä. Toiminnot vastaanotosta, hyllytyksestä ja keräilystä aina lähettämisen tehtäviin asti hoituvat jo useilla toimialoilla, kaiken kokoisissa yrityksissä. Pilotin kokemuksia arvioidaan nyt Ruokavirastossa ja jatkosta päätettäneen vielä kuluvan vuoden aikana.
Referenssin infoboxi

Tiedot
Ajankohta: | 2019 - |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Leo Hämäläinen |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Logistiikka |
![]() |
Toiminnanohjaus ERP |
Toimialakokemus
![]() |
IT |
Teknologia
![]() |
Open source |
![]() |
Android |
Devoca - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Premium-profiilia ei ole aktivoitu. Aktivoi plus/premium-profiili näyttääksesi tässä lisäämäsi 1 asiantuntijaa.
Devoca - Muita referenssejä
Devoca - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Rekrytointi.com - C++/C -ohjelmistokehittäjä
- Rekrytointi.com - Tuotetukiasiantuntija (ILS-asiantuntija)
- Rekrytointi.com - Rekrytointi.com tuotepäällikkö
- Fastroi Oy - Henkilöstöpäällikkö
- Experis IT - Graduate-ohjelma .NET Full Stack, Experis Academy
- CGI Suomi Oy - Cloud & DevOps Engineer
- CGI Suomi Oy - Senior Storage Administrator
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Nextcon Finland Oy - Mela on valinnut Nextcon Finland Oy:n kumppanikseen käyttöpalveluiden kilpailutuksen konsultoinnissa
- Nextcon Finland Oy - DigiFinland Oy on valinnut Nextcon Finland Oy:n testauspalveluiden kumppanikseen
- Nextcon Finland Oy - Kilpailu- ja kuluttajavirasto valitsivat Nextconin asiantuntijat tukemaan verkkopalvelun kilpailutuksessa
- Visma Software Oy - Case HM-Tilipalvelu: Fivaldi on turvallinen ja kannattava tapa asiakkaiden sähköistämiseen
- Verkkovaraani Oy - Järvenpään sivut saavutettaviksi auditoinnin avulla
- Verkkovaraani Oy - Saavutettavuusauditointi Länsimetrolle
- Verkkovaraani Oy - WooCommerce-verkkokauppakurssit Metpointille
Tapahtumat & webinaarit
- 20.04.2021 - Mepco-ratkaisulla tarjoat palkkojen lisäksi HR-ominaisuudet loppuasiakkaille
- 22.04.2021 - How to automate vendor bill process in NetSuite?
- 22.04.2021 - Enfo Success Day
- 26.04.2021 - Arrow Late Afternoon Show with Kari Ketonen
- 27.04.2021 - Harness your NetSuite and other data to create insights with Staria BI & Planning
- 28.04.2021 - Valjasta data käyttöösi Staria BI & Planning -ratkaisun avulla
- 06.05.2021 - Virtuaalinen yhteistyö teollisuudessa, huollossa ja kunnossapidossa - Teollisuuden etätukiratkaisu!
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Lemonsoft Oy - Lue 10 vinkkiä parempaan projektisuunnitelmaan!
- Efima Oy - Ratkaisukonsultti testaa: Microsoft Dynamics 365 Supply Chain Managementin uusi varastonhallintasovellus
- Vaimo Finland Oy - 5 VINKKIÄ, KUINKA OPTIMOIDA DIGITAALINEN ASIAKASKOKEMUS
- Invenco Oy - Osaavissa käsissä Power BI taipuu myös talousraportointiin
- Nextcon Finland Oy - Tekijät töiden takana | Juttusarja Nextconin ammattilaisista
- Vincit - Verkkoasiointi, mobiilimaksaminen ja saavutettavuus – joko nämä ovat yritykselläsi hallussa?
- Vaimo Finland Oy - ASIAKASPITOSTRATEGIAT: 8 TAPAA PITÄÄ ASIAKKAASI
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |