ZetaDisplay: verkkokoulutuksesta löydettiin ratkaisu kasvaviin asiakaskoulutuksiin

ZetaDisplay AB on kuluttajakäyttäytymiseen vaikuttavien digitaalisten viestintäratkaisujen täyden palvelun tarjoaja. Yhtiön ratkaisuja käytetään laajalti kuluttajaviestinnässä, julkisissa tiloissa sekä sisäisessä viestinnässä. ZetaDisplayn Suomen toimistoilla työskentelee 42 henkilöä ja maailmanlaajuisesti 150 henkilöä.
Rajalliset resurssit saivat pohtimaan asiakaskoulutuksien toteuttamistapaa
ZetaDisplaylla nousi esiin todellinen tarve miettiä uutta toimintamallia asiakaskoulutukseen, sillä olemassa olevat henkilöresurssit eivät yksinkertaisesti riittäneet palvelemaan kasvavaa asiakaskoulutusmäärää nykyisellään. Suomessa tämä näkyi erityisesti pitkien välimatkojen takia; live-koulutukset veivät tästäkin syystä paljon resursseja. Myös koulutusten laatu oli vaihtelevaa. Näihin haasteisiin haettiin ratkaisua verkkokoulutuksen parista.
Projekti sai alkunsa Pekka Pasasen käsissä, kun hän teki aiheen tiimoilta opinnäytetyön LAB-ammattikorkeakoululle keväällä 2020. Työ käsitteli verkko-oppimista osana asiakaskoulutusta ja tavoitteena oli suunnitella hyvin toteutettu ja skaalattavissa oleva käyttäjälähtöinen verkko-oppimispalvelu ZetaDisplay Finland Oy:lle. Pasanen toimii nykyään ZetaDisplaylla projektipäällikkönä.
”Aloin suunnittelemaan kokonaisvaltaista asiakkaiden koulutuskonseptia, joka ratkaisisi nykyiset ongelmat sekä mahdollistaisi korkean asiakastyytyväisyyden ja olisi liiketoiminnallisesti kannattavaa,” Pasanen kertoo.
Priima LMS valikoitui käyttöön muiden joukosta testauksen jälkeen
Pasanen aloitti työn kartoittamalla tarjolla olevia verkko-oppimisympäristöjä ja tutkien niiden toiminallisuuksia, sisällöntuotannon työkaluja sekä rakenteita. Vertailtavia ominaisuuksia oli mm. sisällöntuotannon helppous ja monipuolisuus, käyttöliittymän visuaalisuus, kustannukset, palveluntuottajan luotettavuus ja oppimissuorituksen seuranta. ”Testauksen perusteella nämä eri osa-alueet olivat parhaiten tasapainossa Discendum Oy:n Priima LMS -oppimisympäristössä,” Pasanen toteaa.
Erityisesti Priiman tarjoamat sisällöntuotantotyökalut ja käyttöliittymän ymmärrettävyys saivat kiitosta arvosteluissa. Lisäksi Discendumin tarjoama tekninen tuki koettiin palvelualttiiksi ja kysymyksiin sai nopeasti vastauksen. ”Discendumilla on pitkään alalla vaikuttaneena yrityksenä huomattavan paljon tietotaitoa verkko-oppimisympäristöistä sekä niiden toimivuudesta,” Pasanen lisää.
Priima LMS valikoitui muiden oppimisympäristöjen joukosta käyttöön testauksen jälkeen. ZetaDisplayn StudioPortal-käyttöjärjestelmää käyttävien asiakkaiden koulutukseen tarkoitettu verkkokurssi toteutettiin Priimassa. Kurssin sisältö on jaettu erilaisiin osioihin, joiden avulla asiakasta opastetaan käytännönläheisesti uuden ohjelmiston käytössä. Lisäksi mukana on ohjevideoita, animaatioita ja vinkkejä vikatilanteiden hoitoa varten. Verkkokurssin suorittamiseen menee noin 30 minuuttia ja se on käyttäjien saatavilla mihin aikaan tahansa, missä tahansa.
Positiivista palautetta käyttäjiltä
Kurssin on suorittanut reilu 400 käyttäjää ja palaute on ollut varsin kannustavaa. Asiakkaat ovat pitäneet kurssia selkeänä, informatiivisena ja helposti lähestyttävänä. Pasanen kertoo olevansa erittäin tyytyväinen lopputulokseen ja kokee, että ZetaDisplay on edelläkävijä verkkokurssin hyödyntämisessä laaja-alaisessa asiakaskoulutuksessa. ”Näin korona-aikana verkon avulla tehtävä koulutus on korostunut erityisen paljon, sillä live-koulutukset eivät olisi esimerkiksi keväällä 2020 olleet edes mahdollisia,” Pasanen toteaa.
ZetaDisplay aikoo toteuttaa tulevaisuudessa kaikki asiakaskoulutuksensa ensisijaisesti verkkokoulutuksina.
Suosittelija:
Discendumilla on pitkään alalla vaikuttaneena yrityksenä huomattavan paljon tietotaitoa verkko-oppimisympäristöistä sekä niiden toimivuudesta.
Pekka Pasanen

Tiedot
Tilaaja: | ZetaDisplay AB |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Pekka Pasanen, projektipäällikkö |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Asiakaspalvelu |
![]() |
Myynti |
![]() |
Viestintä |
Erikoisosaaminen
![]() |
Ketterät menetelmät |
![]() |
Ohjelmistokehitys |
![]() |
Pilvipalvelut / SaaS |
Toimialakokemus
![]() |
Asiantuntijapalvelut |
Teknologia
![]() |
Clojure |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Huolto ja korjaus |
![]() |
Konsultointi |
![]() |
Koulutus |
![]() |
Laitteet |
Omat tagit
Discendum - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Discendum - Muita referenssejä
Discendum - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Cinia Oy - Koodaava ohjelmistoarkkitehti (HKI, TRE, JKL)
- Cinia Oy - Kokenut Java/Backend-kehittäjä (HKI/TRE/JKL)
- Cinia Oy - Test Automation Specialist, Helsinki
- Rekrytointi.com - Maanmittausharjoittelija, 5 paikkaa, kesätyö
- Rakettitiede Oy - Full stack -kehittäjä
- CGI Suomi Oy - Työpaikkoja Turusta Tornioon ja 16:lla muulla paikkakunnalla Suomessa!
- Ropo Capital Oy - Kokenut ohjelmistosuunnittelija / Senior Developer
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Exove - Haaga-Helia: Uusi ja raikas verkkopalvelu tukemaan käyttäjiensä toimintaa
- Epec Oy - Tana
- Epec Oy - Vestergaard
- Epec Oy - Emoss
- Epec Oy - NT Liftec
- Epec Oy - Stinis
- Epec Oy - Multilift
Tapahtumat & webinaarit
- 28.01.2021 - WEBINAARI: Taklaa tietoturvamyytit Valtti Fokuksen ja F-Securen kanssa
- 28.01.2021 - Webinaari: Kuinka viedä työkuormat hallitusti pilveen?
- 04.02.2021 - [Webinaari] Kuinka löytää parhaat osaajat?
- 11.02.2021 - Webinaari: Parhaat opit pilvitransformaatiosta ja julkisen pilven hallinnasta
- 28.05.2021 - EuRuKo 2020/2021
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Tammi Digital Oy - Ylläpitosopimus on vakuutus mielenrauhalle
- Aitio Finland Oy - Toni - Sovellusarkkitehdin arkea Aitiolla
- eCraft Oy Ab - Vauhdita yrityksesi liiketoimintaprosesseja automaatiolla – kevyellä RPA-kokeilulla alkuun
- Geniem Oy - Geniem satsaa työhyvinvointiin vuonna 2021
- Valota Oy - Tips to Digital Signage Content Management to Boost Employee Communication
- Nextcon Finland Oy - Hajota ja hallitse - laadun varmistuksen ohjaaminen ja johtaminen it-projekteissa
- Nextcon Finland Oy - Yksi testausautomaatio, kiitos
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |