Yhdistä tuotanto, talous ja myynti saumattomasti BI-ratkaisun avulla
Teollisuus- ja tuotantoyrityksiä on monenlaisia. Yrityksen toimintatavasta riippumatta Lean-ajattelutavalla voidaan tehostaa yrityksen toimintaa ja poistaa hukkaa aiheuttavia tekijöitä. Yksi työkalu tähän on hyvä ja ajantasainen johtamisjärjestelmä, joka yhdistää kysynnän, varaston ja tuotannon taloudellisesti kannattavaksi kokonaisuudeksi. Tässä artikkelissa kerromme, millaisia haasteita tuotantoyrityksen tiedolla johtamiseen liittyy ja miten BI-ratkaisu auttaa näiden haasteiden selättämisessä.
Tuotanto on ketju, jossa ongelmat kertaantuvat
Tuotanto toimii ketjuprosessina, jossa jokainen prosessin vaihe on riippuvainen edellisen vaiheen onnistumisesta. Jos jokin prosessin vaiheista tökkii, myös sitä seuraavat vaiheet seisovat. Tiedon sujuva liikkuminen on siis erittäin tärkeää, jotta mahdolliset poikkeamat prosessissa havaitaan ajoissa ja niihin voidaan reagoida.
Prosessi alkaa siitä, että tuotteelle on kysyntää eli se myydään. Jos tuotannon valmistelu, kuten raaka-aineiden hankkiminen, aloitetaan vasta tilaushetkellä, venyy toimitusaika kohtuuttoman pitkäksi.
Jotta kysyntään voidaan vastata nopeasti, pitää myyntiä pystyä ennakoimaan. Mahdollisimman realistinen ja tarkka myyntisuunnitelma auttaa varautumaan kysyntään ja tuotanto saadaan rullaamaan jouhevasti ilman ylimääräistä hukkaa. Jos myyntisuunnitelma ei ole tarkka ja tuotannon tiedossa, on vaarana yli- tai alituotanto.
Ylituotannossa tuotettu määrä ylittää kysynnän ja tuotteet jäävät seisomaan varastoon. Silloin koko tuotantoketjun kapasiteettia käytetty turhaan ja jokaisessa tuotannon vaiheessa on syntynyt hukkaa. Alituotanto puolestaan pidentää toimitusaikoja ja heikentää asiakaskokemusta – tai saa pahimmillaan asiakkaat siirtymään kilpailijalle nopeampien toimitusten perässä.
Jotta tuotantoprosessi saadaan toimimaan Lean-periaatteen mukaisesti, voidaan avuksi ottaa BI-ratkaisu. Seuraavaksi kerromme keskeisimmät hyödyt, jotka tuotantoyritys saavuttaa BI-ratkaisun avulla.
Lue koko artikkeli täältä.
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
BI ja raportointi |
Tarjonnan tyyppi
Valmisohjelmisto |
Omat tagit
Pengon - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Pengon - Muita referenssejä
Pengon - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Nordea - Senior Backend Developer, Nordea Finance
- Laura - Palveluvastaava, tietohallinto
- Laura - Fullstack kehittäjä
- Digia Oyj - Kafka Integration Developer
- Laura - Senior Full Stack Developer
- Laura - Full Stack Developer
- Laura - Kesätyöpaikat, Toiminnanohjausjärjestelmän kehitys, Millog Oy Tampere
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Into-Digital Oy - Huoneistokeskuksen digitaalinen kotipesä palvelemaan asunnon ostajia ja myyjiä
- Softlandia Oy - LlamaIndex – Softlandian parannukset nostivat haun tarkkuuden, luotettavuuden ja suorituskyvyn uudelle tasolle
- Ready Solutions Oy - Dynava: Moderni data-alusta Azuren ja Databricksin avulla
- Maxtech - RTK-Palvelu hyötyy Maxtechin ajansäästövaikutuksesta ja TES-osaamisesta
- TNNet Oy - Kauppakeskus Seppä – TNNet hoiti nettiyhtydet kerrasta kuntoon
- TNNet Oy - Evantizer Oy – Palvelinsiirtoa TNNetille ei ole tarvinnut katua
- Tecinspire Oy - Työ- ja toimintakyvyn arviointi tehostuu digitaalisella ammattilaistyökalulla
Tapahtumat & webinaarit
- 21.01.2025 - Älyteko 2025 -hybridiseminaari
- 23.01.2025 - Generatiivisen tekoälyn hyödyt liiketoimintajohtajalle
- 22.01.2025 - Verkosto 2025
- 29.01.2025 - Modern toolchain and AI breakfast seminar with Eficode, AWS and HashiCorp
- 30.01.2025 - 30.1.2025 | Webinaari: Tehokkaampaa tuotantoa teollisuusyritykselle Fellowmindin Manufacturing Template -ratkaisulla
- 30.01.2025 - Suuri Rahoitusilta
- 30.01.2025 - Open Future
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Digia Oyj - Senior Trainee: Arkkitehtina saa olla näköalapaikalla ihmisten ja teknologian välissä
- Digia Oyj - Senior Trainee: Bittejä on ilo siirrellä mielenkiintoisten asiakkaiden hyödyksi
- Efima Oyj - OpenAI o1 ja o3 – Uusi aikakausi kielimalleille?
- Codemate - Codematen kohokohdat vuodelta 2024
- Nodeon - Kun ensimmäinen miljoona on käytetty, niin siitä se homma vasta alkaa
- Efima Oyj - Voittava asiakaskokemus saavutetaan yhtenäisten prosessien ja järjestelmien avulla
- TNNet Oy - Verkkoskannaus löytää haavoittuvuudet ja estää hakkerien hiippailut
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |