Suomen Kuvalehden älykäs assistentti tutkiville journalisteille

Suomen Kuvalehden tutkivat jounalistit käyvät juttujaan varten läpi uskomattomat määrät julkisia dokumentteja. Jotta työmäärä helpottuisi, rakensimme heille älykkään assistentin, joka auttaa löytämään lukemattomista dokumenteista heidän etsimänsä henkilöt, organisaatiot ja niiden väliset yhteydet.
Kaikki julkiset dokumentit yhden haun takana
Suomessa julkisia dokumentteja julkaistaan päivittäin paljon sekä valtiollisella että kunnallisella tasolla. Dokumenteilla ei ole yhtenäistä tietokantaa, jonka vuoksi niiden etsiminen ja löytäminen eri lähteistä on hidas ja turhauttava prosessi. Siksi rakensimme Suomen Kuvalehden älykkään toimitusassintentin hakemaan aineistot toimittajan puolesta kaikista avoimista julkisista tietokannoista. Assistenttimme avulla toimittaja voi tehdä yksinkertaisen haun ja löytää haluamansa lähteet helposti.
Assistentti paljastaa yhteydet henkilöiden ja organisaatioiden välillä
Järjestelmä toimii apuna mm. myös henkilöiden ja organisaatioiden löytämisessä. Assistentin avulla toimittaja voi hakea henkilöä tai muuta toimijaa nimeltä ja saa tästä vastauksena kaikki tietokannoista löytyvät dokumentit, joissa henkilö tai muu haettu entiteetti mainitaan. Koska assistentti tunnistaa dokumenteista erillisnimet, se kykenee myös näyttämään toimittajalle, mitkä muut entiteetit liittyvät haettuun henkilöön tai organisaatioon. Tämän toiminnon avulla toimittajat kykenevät näkemään julkisten dokumenttien perusteella muodostuvat verkostot henkilöiden ja organisaatioiden välillä ilman aikaavievää tutkimusprosessia.
Kiinnostuitko? Lue koko referenssi sivuiltamme!
Lue sivuiltamme tarkemmin, kuinka rakensimme Suomen Kuvalehden älykkään assistentin: https://emblica.com/work/nelonen

Tiedot
Tilaaja: | Suomen Kuvalehti |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Riku Pelkonen, riku@emblica.fi |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Viestintä |
Erikoisosaaminen
![]() |
Analytiikka |
![]() |
Dokumenttien hallinta |
![]() |
Ohjelmistokehitys |
![]() |
Sisällönhallinta |
![]() |
Tekoäly (AI) ja koneoppiminen |
![]() |
Webkehitys |
Toimialakokemus
![]() |
Media |
Teknologia
![]() |
|
![]() |
Javascript |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Konsultointi |
![]() |
Toteutustyö |
Omat tagit
Emblica - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Emblica - Muita referenssejä
Emblica - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Fastroi Oy - Senior Software Developer
- Rekrytointi.com - Ohjelmistokehittäjä / Ohjelmistoarkkitehti
- Rekrytointi.com - Päätoiminen tuntiopettaja, Tieto- ja viestintätekniikka, Vantaan ammattiopisto Varia
- Oy Gambit Labs Ab - Embedded Developer
- Valu Digital Oy - WordPress Developer
- Vaimo Finland Oy - Backend developer
- Rekrytointi.com - C++/C -ohjelmistokehittäjä
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Fastroi Oy - Perhepalvelut Oiva voi Nappulan ansiosta keskittyä perustehtäväänsä
- Hurja Solutions Oy - Pendula - liikeidean palvelumuotoilu
- Palette Software Oy - Puutarha-alan monitoimiyhtiö Schetelig tehostaa laskuautomaatiota Paletten avulla
- Digia Oyj - Verohallinnon suurhankkeesta syntyi tulorekisteri, joka on keskeinen järjestelmä Suomen digitalisaatiossa
- SuperApp - Posti Kiinteistöt – Sovellus kiinteistöjen kunnossapidon tukena
- Esri Finland Oy - Maanmittauslaitoksen luomalla uudella maapohjan arvostamisjärjestelmällä lisätään kiinteistöveron oikeudenmukaisuutta
- Agenda Helsinki oy - solutos.fi WordPress-verkkosivu
Tapahtumat & webinaarit
- 21.04.2021 - Netum mukana Beyond Tech Cloud Strategies -tapahtumassa
- 22.04.2021 - How to automate vendor bill process in NetSuite?
- 22.04.2021 - Enfo Success Day
- 26.04.2021 - Arrow Late Afternoon Show with Kari Ketonen
- 27.04.2021 - Harness your NetSuite and other data to create insights with Staria BI & Planning
- 28.04.2021 - Valjasta data käyttöösi Staria BI & Planning -ratkaisun avulla
- 06.05.2021 - Virtuaalinen yhteistyö teollisuudessa, huollossa ja kunnossapidossa - Teollisuuden etätukiratkaisu!
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Vaimo Finland Oy - KASVATA VERKKOKAUPPAA HELPOSTI ÄLYKKÄILLÄ TUOTESUOSITUKSILLA
- Fastroi Oy - Fastikset saavat pyöräedun käyttöön
- Nextcon Finland Oy - Tekijät töiden takana | Juttusarja Nextconin ammattilaisista
- Lemonsoft Oy - Lue 10 vinkkiä parempaan projektisuunnitelmaan!
- Efima Oy - Ratkaisukonsultti testaa: Microsoft Dynamics 365 Supply Chain Managementin uusi varastonhallintasovellus
- Vaimo Finland Oy - 5 VINKKIÄ, KUINKA OPTIMOIDA DIGITAALINEN ASIAKASKOKEMUS
- Invenco Oy - Osaavissa käsissä Power BI taipuu myös talousraportointiin
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |