Sanoman tilaustuotteiden verkkomyynti

Sanoma-konserni on uudistanut keskeisimpien tilaustuotteidensa verkkomyynnin työkalut. Uuden myyntialustan on kehittänyt Nitor, joka on viime aikoina julkistanut muitakin merkittäviä yhteistyösopimuksia mediatalojen kanssa.
Sanoma Sales Platform (SSP) on useiden palveluiden kokonaisuus, johon voidaan liittää brändikohtainen tilausten hallinta, laskutus ja tuotehallinta, sekä täysin uudentyyppinen brändien välinen ristiinmyynti. Avainsana Nitorin kehitystyössä on ollut ketteryys, joka ansiosta myyntityökalujen time-to-market on ollut ennätyksellisen lyhyt. Tämän johdosta Sanoma on pystynyt julkaisemaan nopealla aikataululla useiden keskeisten brändiensä ja tuotteidensa uudet verkkomyyntipalvelut.
Sanoman teknologiahankkeiden kehityksestä vastaava johtaja Paula Hiltunen kertoo, että myyntialustan kehittäminen Sanomalle oli strategisesti tärkeä asia. – Tällaisessa hankkeessa on yleensä haasteena tunnistaa oleelliset tarpeet ja saamaan mitattavaa hyötyä liiketoiminnan näkökulmasta. Meillä oli valmiina korkean tason visio ja ammattimainen oma kehitystiimi – Nitor toi mukaan kokeneen porukan, joka pystyi pilkkomaan tarpeemme hallittaviksi kokonaisuuksiksi, Hiltunen tiivistää.
”Erityisesti tällaisessa hankkeessa ketterät menetelmät näyttävät tehonsa”, kertoo Nitorin teknologiajohtaja Tommi Laitila. ”Määrittelyä ja ideoita tarkennettiin Sanoman kanssa jatkuvasti työn edetessä. Pystyimme viemään asiakkaan visiot toiminnallisiksi kokonaisuuksiksi ja tuottavaan käyttöön erittäin nopeasti. Kun tällainen malli toimii, asiakas huomaa projektin lopussa saaneensa itse asiassa enemmän kuin mitä lähti alun perin hakemaan.”
Nitorin ja Sanoman yhteistyö jatkuu. Parhaillaan kehityksen alla on työkalu, jolla parannetaan Sanoman asiakkaille tuotettavaa palvelua ja tehostetaan asiakaspalvelun toimintaa.