Ratkaisuja haisulirikkaaseen ympäristöön
Muumimaailma on yksi kesäisen Suomen kestosuosikeista. Kävijämäärä on vuosittain noin 200 000 ja vierailijoita saapuu kaikkialta maailmasta. Muumilaakson IT-ratkaisut on jo lähes kymmenen vuoden ajan suunnitellut ja toteuttanut Enter.
“Muistelen yhteistyömme alkaneen palvelinratkaisun kehittämisestä. Silloisen järjestelmämme vikasietoisuutta piti parantaa ja löysin Enteristä jo entuudestaan tutun asiantuntijan. Hänen kanssaan lähdimme rakentamaan klusteroitua ympäristöä, jossa järjestelmän kaikki osat on kahdennettu ja lokaalipalvelut sijaitsevat virtuaalipalvelimilla. Ensimmäinen projekti onnistui hyvin ja yhteistyömme järjestelmäkehityksessä on jatkunut siitä asti.
Tietojärjestelmät ovat meille, kuten varmasti kaikille nykypäivän palveluyrityksille yksi kriittisistä menestystekijöistä. Oma liiketoimintamme on vahvasti sesonkiluonteista, sillä teemme lähes koko vuoden liikevaihdon 3-4 kesäkuukauden aikana. Siksi onkin päivän selvää, että kun Muumimaailman portit avataan kesäkuussa, IT-ratkaisujen on oltava toimintavarmoja ja mahdollisiin muutoksiin on pystyttävä reagoimaan lennossa. Tässä tavoitteessa olemme Enterin kanssa onnistuneet mielestäni hyvin ja he vastaavatkin kaikkien keskeisten järjestelmien, kuten kassajärjestelmän palvelinympäristön ylläpidosta.
Sesonkiluonteen toinen erityisvaatimus on se, että tiettyjen IT-osien on skaalauduttava myös alaspäin. Hyvä esimerkki tästä on Office365. Enter suunnittelu ja toteutti meille migraation Exchange-järjestelmästä ja Office365-ratkaisun myötä meillä on nyt käyttäjäkohtainen maksumalli. Tämä näkyy suoraan talvikuukausien maksuissa, jolloin käyttäjämäärä on vain noin 1/10 kesään verrattuna.
Enterin vahvuudet ovat mielestäni asiantuntijuudessa ja sen myötä rakentuneessa luottamuksessa. Tiedän, että hommat hoidetaan ja saan rehellisen vastauksen mahdollisiin kehitystarpeisiin. Arvostan myös heidän kykyään ymmärtää liiketoimintaamme ja pk-yrityksen resursseja.”
Suosittelija:
Jarkko Kuitunen, IT Manager
Referenssin infoboxi
Tiedot
Tilaaja: | Muumimaailma |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
miikka.kivimaki@enter.fi |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
Asiakaspalvelu | |
Tietohallinto | |
Viestintä |
Erikoisosaaminen
Dokumenttien hallinta | |
It-infrapalvelut | |
Käyttäjähallinta | |
Maksaminen | |
Pilvipalvelut / SaaS |
Toimialakokemus
Hotelli, matkailu ja ravitsemus | |
Urheilu, viihde ja virkistys |
Teknologia
Microsoft | |
Windows |
Tarjonnan tyyppi
Konsultointi | |
Tuki- ja ylläpitotyö |
Omat tagit
Microsoft Office 365
Muumimaailma
Naantali
Enter SystemSolutions - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Asiantuntijoita ja yhteyshenkilöitä ei ole vielä kuvattu.
Enter SystemSolutions - Muita referenssejä
Enter SystemSolutions - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Nordea - Senior Manual Test Engineer, Nordea Payments
- Nordea - Senior Test Automation Engineer with Python, Nordea Payments
- Nordea - Senior IT Analyst in SWIFT area
- Laura - C++ kehittäjä
- Nordea - Senior Backend Developer, Nordea Finance
- Laura - Palveluvastaava, tietohallinto
- Laura - Fullstack kehittäjä
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- e21 Solutions Oy - Pakkausalan Benchmark-palvelu Mercamerilta
- Into-Digital Oy - S-Ryhmän rengasliiketoiminnan digitaalinen kauppapaikka
- Into-Digital Oy - Burger Kingin Whopperit, ravintolat, aukioloajat ja kampanjat verkossa
- Into-Digital Oy - Uusi Worldvision.fi viemään järjestön varainhankinta uudelle tasolle
- Netum Group Oyj - Radio- ja tv-museo Mastolassa opastaa kohta tekoälypohjainen asiakaspalvelija
- Netum Group Oyj - Peppi-järjestelmän ylläpito turvaa opiskelijoiden ja opettajien arjen sujuvuuden Lapin korkeakouluissa
- Into-Digital Oy - Suomalaisen työn uusi verkkopalvelu edistämään jäsenpalvelua ja -hankintaa
Tapahtumat & webinaarit
- 29.01.2025 - Modern toolchain and AI breakfast seminar with Eficode, AWS and HashiCorp
- 30.01.2025 - 30.1.2025 | Webinaari: Tehokkaampaa tuotantoa teollisuusyritykselle Fellowmindin Manufacturing Template -ratkaisulla
- 30.01.2025 - Suuri Rahoitusilta
- 30.01.2025 - Open Future
- 29.01.2025 - SecD-Day event
- 05.02.2025 - Smart Commerce Nordic 2025
- 05.02.2025 - AIX Forum - Medical Device Regulation and AI: Success Stories
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Ready Solutions Oy - Mitä on Data Science tai datatiede?
- Ready Solutions Oy - Mikä on datatuote?
- Into-Digital Oy - Onnistunut verkkopalvelu – millainen se on ja miten niitä tehdään?
- Into-Digital Oy - Miksi verkkosivusto kannattaa uudistaa nyt, eikä sitten joskus?
- Netum Group Oyj - ”Jatkuva release-show ei tunnu kovin upealta” – tietojärjestelmäprojektin julkaisuprosessin kehittäminen
- Netum Group Oyj - Jälkitunnelmia ja -ajatuksia Kuntamarkkinoilta
- Into-Digital Oy - Oletko tekemässä B2B-verkkosivua? Huomioi ainakin nämä asiat
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |