Liikenteenohjauslaitteiden tiedonhallintajärjestelmän digitalisointi – Case Helsingin kaupunki

Anders toteutti Helsingin kaupungin Kaupunkiympäristön toimialalle (KYMP) täysmääräisen liikenteenohjauslaitteiden hallintajärjestelmän digiloikan tuomalla kaikki liikenteenohjauslaitteiden tiedot samaan järjestelmään ja rajapintaan. Liikenteenohjauslaitteiden suunnitelma- sekä toteumatiedot voidaan järjestelmän avulla yksiselitteisesti eriyttää ja linkittää toisiinsa, jolloin laitteiden elinkaaren hallinta tehostuu ja helpottuu merkittävästi.
Liikenteenohjauslaitteiden toteumatietojen ajantasainen dokumentointi oli osa uutta tieliikennelakia, joka astui voimaan kesäkuussa 2020. Aiemmin toteumatietoja on ylläpidetty manuaalisesti, joten digitalisointi tehostaa yksikön toimintaa huomattavasti.
Liikenteenohjauslaitteiden piiriin sisältyvät: liikennemerkit, lisäkilvet, opasteet, liikennevalot, kiinnityskohteet, ajoesteet, tiemerkinnät sekä vaikutusalueet, kuten pysäköintisalueet. Uuden karttaominaisuuden kautta järjestelmän ylläpitäjät näkevät liikenteenohjauslaitteiden sijainnit koko Helsingin kaupungin aluella reaaliaikaisesti ja voivat tarvittaessa muokata tietoja suoraan erillisen ylläpitosovelluksen kautta.
Digitalisoinnin avulla kaikkia liikenteenohjauksen laitteita voidaan nyt hallinnoida saman rajapinnan kautta, mikä helpottaa myös liikenteenohjauksen ylläpitoa ja suunnittelua.
Anders toteutti kokonaisuudessaan projektin arkkitehtuurisuunnittelusta toteutukseen ja ylläpitoon.
“Olemme olleet erittäin tyytyväisiä yhteistyöhön Andersin kanssa. Kehittäjät olivat innostuneita, tehokkaita ja ymmärsivät nopeasti tavoitteemme ja tarpeemme. Projektissa saavutettiin nopeasti tuloksia ja yhteistyö sujui erittäin hienosti. Voin ehdottomasti suositella yhteistyötä Anders Innovationin kanssa digiprojekteissa.” Fanny Mailammi, kehityspäällikkö, Rakennukset ja yleiset alueet, Helsingin kaupunki
Tekniset tiedot: Python, Django, PostgreSQL, React, OpenLayers
Photo by Tapio Haaja on Unsplash
Suosittelija:
Olemme olleet erittäin tyytyväisiä yhteistyöhön Andersin kanssa. Kehittäjät olivat innostuneita, tehokkaita ja ymmärsivät nopeasti tavoitteemme ja tarpeemme. Projektissa saavutettiin nopeasti tuloksia ja yhteistyö sujui erittäin hienosti. Voin ehdottomasti suositella yhteistyötä Andersin kanssa digiprojekteissa.
Fanny Mailammi, kehityspäällikkö, Rakennukset ja yleiset alueet, Helsingin kaupunki

Tiedot
Tilaaja: | Helsingin kaupunki, Rakennnukset ja yleiset alueet |
Ajankohta: | 2019 - 2020 |
Toimittajan yhteyshenkilö: |
Mikko Kivistö |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Laatu, turvallisuus ja ympäristö |
Erikoisosaaminen
![]() |
Arkkitehtuuri |
![]() |
Dokumenttien hallinta |
![]() |
Ketterät menetelmät |
![]() |
Käyttöliittymäsuunnittelu |
![]() |
Ohjelmistokehitys |
![]() |
Paikkatieto GIS |
![]() |
Tietoturva |
![]() |
Webkehitys |
Toimialakokemus
![]() |
Julkishallinto |
Teknologia
![]() |
Open source |
![]() |
Django |
![]() |
React |
![]() |
Python |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Toteutustyö |
Anders Innovations - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt

Mikko Kivistö
Country Manager, Finland
![]() |
|
Mikko Kivistö on Anders Suomen maajohtaja ja pitää käsissään Suomen strategian sekä toiminnan kehityksen. Hän ymmärtää laajasti digitaalisten liiketoimintaprosessien .. | |
mikko@anders.com +358 40 517 7743 |
|
![]() ![]() |
Anders Innovations - Muita referenssejä
Anders Innovations - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Rekrytointi.com - ICT-tukihenkilö, Millog Oy, Useita paikkakuntia
- Palette Software Oy - Liittymäkonsultti / Integration Specialist
- Alfame - Ratkaisuhakuinen integraatioarkkitehti
- CGI Suomi Oy - Security Specialist
- Fastroi Oy - Mobiilisovelluskehittäjä
- Rekrytointi.com - .NET Sovelluskehittäjä, Vantaa (FUTUNIO OY)
- CGI Suomi Oy - Security Analyst
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Redland Oy - Uusyrityskeskus.fi - palvelumuotoilun avulla parempi laatumielikuva ja asiakaskokemus
- Kisko Labs Oy - Ekoekspertti aktivoi ympäristötekoihin
- S1 Networks Oy - Lifestyle-kauppa Cilla’s arvostaa palvelevaa operaattoria
- Codecontrol Oy - Eupart Oy
- Clausion - Case Unisport: Luotettava ratkaisu konsolidointiin
- Clausion - Case Loimua: Myyntikatebudjetointi haltuun
- Alfame - Rastor-instituutti: Eroon manuaalisesta työstä ja pullonkauloista käyttäjähallinnassa
Tapahtumat & webinaarit
- 09.03.2021 - Flutter: From Mobile to the Web and Beyond.
- 11.03.2021 - Juniper AI Driven Enterprise webinaarit 11.3. & 17.3.2021
- 16.03.2021 - Haltian at Wearable Technology Show 2021
- 17.03.2021 - WEBINAARI: O365 Keep on Track uusi päivämäärä ke 17.3.2021
- 17.03.2021 - Poweria prosesseihin – Microsoft Power Automate Desktop RPA automaatioratkaisuna
- 17.03.2021 - Webinaari: Miksi ja miten siirtyä Dynamics AX -järjestelmästä pilvipohjaiseen Dynamics 365 -ratkaisuun
- 18.03.2021 - Ostolaskuratkaisun käyttöönotto – Mitä asiakkaan tulisi tietää?
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Teamit - Data-analytiikka ja tekoälyratkaisut – Missä tilastotiede ja tietotekniikka yhdistyvät
- Staria Oyj - Yrityksen perustaminen ulkomaille – 3 askelta menestykseen
- Teamit - Kokemuksia Teamitistä: Näin Teamitin osaajat kuvailevat Teamitiä työpaikkana
- Vaimo Finland Oy - MIKÄ ON ADOBE EXPERIENCE CLOUD?
- CGI Suomi Oy - Miksi valita suomalaista? Osa 2: Tunnistatko ostovalintojesi merkityksen?
- Teamit - Tiedote: Teamit kasvaa ja haastaa tunnetuimmatkin ohjelmistoratkaisuja ja IT-palveluja tarjoavat IT-yritykset
- Tammi Digital Oy - Käyttäjälähtöiset tietoturvariskit
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |