Kauppakeskus Itis – uudistettu intranet ja verkkosivusto

Yhteistyömme kauppakeskus Itiksen kanssa alkoi jo vuonna 2017 verkkosivuston ylläpidon merkeissä. Tarvetta suuremmille uudistuksille kuitenkin oli, joten päätimme luoda uudenlaisen digitaalisen asiakaskokemuksen, joka on linjassa Itiksen brändin kanssa.
Itiksessä haluttiin parantaa tiedonkulkua kauppakeskuksen ja siellä toimivien liikkeiden välillä. Tähän ratkaisuna lähdimme suunnittelemaan intranet-työkalua. Myös Drupal 7 -pohjainen verkkosivusto kaipasi uudistusta niin teknisesti kuin visuaaliselta ilmeeltään. Vuoden 2018 alussa ryhdyimme parantamaan ja yhtenäistämään Itiksen digitaalisten palveluiden käyttökokemusta.
Mitä teimme
Suunnittelimme ja toteutimme Itikselle mobiiliystävällisen verkkopalvelukokonaisuuden käyttäen Drupal 8 -sisällönhallintajärjestelmää. Tämä valinta mahdollisti palvelukokonaisuuden rakentamisen yhden teknologian päälle ja helpottaa jatkokehitystä. Drupal 8 -toteutuksella saatiin myös kasvatettua verkkopalvelun teknologista elinkaarta. Lisäksi toimimme Itiksen ja CC-realin strategisena kumppanina IT-hankinnoissa.
Suurin työ projektissa oli uuden responsiivisen intranetin rakentaminen. Uudistimme myös intranetistä löytyvät liikkeiden käyttämät myynnin raportointityökalut helppokäyttöisemmiksi.
Päivitimme Itiksen verkkosivuston samaan Drupal 8 -ympäristöön ja uudistimme sivuston visuaalisen ilmeen. Rakensimme sivustolle myös rajapintatyökalun, jolla kuluttajat voivat tilata uutiskirjeen, ja mahdollistimme liikekohtaisen palautteen antamisen, joka välittyy suoraan kyseessä olevalle liikkeelle. Lisäksi rakensimme erillisen tekstiviestityökalun, jolla vartiointiliike voi tiedottaa liikkeitä esimerkiksi hälytyksistä.
Verkkopalvelukokonaisuuteen integroitiin Craneworksin dynaaminen karttaopastusjärjestelmä BCN Dynamic Wayfinding. Sen ydin on interaktiivinen, kolmiulotteinen tilakartta, joka opastaa asiakkaat suorinta reittiä etsimiensä tuotteiden ja palveluiden äärelle.
Projektiin meni suunnittelu- ja toteutustyön osalta noin 5 kuukautta. Itiksen sisäisen testauksen jälkeen Itis-palveluun tehtiin vielä tarvittavat muutokset ja se julkaistiin loka-marraskuun vaihteessa 2018. Projekti toteutettiin ketterästi Scrum-menetelmällä.
Tulokset
Asetetut tavoitteet saavutettiin, ja uudet verkkopalvelut on otettu hyvin vastaan. Verkkosivusto on rakennettu siten, että sen jatkokehitys on mahdollisimman helppoa.
Intranetin kautta Itiksen liikkeet pystyvät itse muokkaamaan tietojaan ja luomaan tarjouksia suoraan Itiksen verkkosivustolle. Itiksessä asioivat voivat helposti hakea tietoja kauppakeskuksen palveluista ja tarjouksista. Lisätiedot, kuten aukioloajat ja liikkeen sijainti, on näppärästi nähtävissä suoraan liikkeen sivuilta.
Suosittelija:
“Jatkuva kehitystyö asiakkaidemme tarpeiden mukaan on avainasemassa sujuvan palvelukokemuksen luomiseksi. Druid osoittautui joustavaksi ja luotettavaksi kumppaniksi. Ratkoimme eteen tulleet haasteet yhdessä ja pystymme nyt tarjoamaan entistäkin parempia digitaalisia palveluita asiakkaillemme.”
Anna Homén, markkinointi- ja viestintäjohtaja, CC-Real

Tiedot
Tilaaja: | Kauppakeskus Itis |
Ajankohta: | 2018 |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
Asiakaspalvelu |
![]() |
Markkinointi |
![]() |
Myynti |
![]() |
Viestintä |
Erikoisosaaminen
![]() |
Integraatiot |
![]() |
Ketterät menetelmät |
![]() |
Webkehitys |
Toimialakokemus
![]() |
Kauppa |
Teknologia
![]() |
Drupal |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Toteutustyö |
![]() |
Tuki- ja ylläpitotyö |
Omat tagit
Druid - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt

Tomi Kettunen
Sales Manager
![]() |
|
Olen kokenut myynnin ammattilainen, jonka missiona on auttaa asiakkaita kasvattamaan liiketoimintaansa verkkopalveluita tehostamalla. Druidin tapojen mukaisesti rennon .. | |
tomi.kettunen@druid.fi 050 490 3737 |
|
![]() |
Druid - Muita referenssejä
Druid - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- CGI Suomi Oy - Full Stack Developer
- CGI Suomi Oy - Front End Developer
- Red & Blue Oy - Projektipäällikkö verkkopalvelu- ja verkkokauppaprojekteihin
- Rekrytointi.com - C++-kehittäjä, ilmailuun liittyvät järjestelmät / Systems, Tampere
- Rekrytointi.com - Algoritmikehittäjä / Aviation, Tampere
- Red & Blue Oy - WordPress -kehittäjä
- CGI Suomi Oy - Pilviarkkitehti / Cloud Architect
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Red & Blue Oy - Minska - verkkokauppa ja hyvinvointimedia
- Red & Blue Oy - Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset MMA
- Druid Oy - Helsingin yliopisto – Teknologiakonsultointia ongelmanratkaisusta toteutukseen
- Avoin.Systems - Odoo toiminnanohjausjärjestelmä kasvun tukena
- CGI Suomi Oy - Lounais-Suomen Jätehuolto vakuuttui Sonetin projektinhallinnan integroinnista ja muunneltavuudesta
- Solu Digital Oy - Projektisalkku läpinäkyvän projektikulttuurin työkaluna
- Solu Digital Oy - Sharepoint Online sekä Power Platform käyttöön työntekijöiden arjen saumattomaksi tueksi
Tapahtumat & webinaarit
- 28.01.2021 - WEBINAARI: Taklaa tietoturvamyytit Valtti Fokuksen ja F-Securen kanssa
- 28.01.2021 - Webinaari: Kuinka viedä työkuormat hallitusti pilveen?
- 02.02.2021 - Onko datasi hallussa 2020-luvulle? -maksuton webinaari tiistaina 2.2.2021 klo 14
- 04.02.2021 - [Webinaari] Kuinka löytää parhaat osaajat?
- 11.02.2021 - Webinaari: Parhaat opit pilvitransformaatiosta ja julkisen pilven hallinnasta
- 28.05.2021 - EuRuKo 2020/2021
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Exove - Vuosi 2020 oli Exoven menestyksen vuosi
- Tammi Digital Oy - Puhutaan samaa kieltä – verkkosivusanasto tutuksi
- Efima Oy - Yhteisöllisyys ja yrityskulttuuri – Uhka vai mahdollisuus etätyössä?
- Avoin.Systems - Avoin.Systems esittelee uuden valmis ERP-järjestelmän
- Triuvare Oy - 5 syytä, miksi teillä pitäisi olla kaksivaiheinen tunnistautuminen käytössä
- Aitio Finland Oy - Talomaalarista ohjelmistokehittäjäksi - Samin tarina
- Tammi Digital Oy - Verkkosivuston rakentaminen – näin projekti käynnistyy
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |