FinCap tehosti työajanseurannan prosessinsa Entryllä

Isossa ja monitahoisessa organisaatiossa työajanseurannan tulee olla yksinkertaista ja mielekästä niin esihenkilöille, HR:lle kuin työntekijöillekin. Muuten kokonaisuudesta muodostuu sekasotku, jossa työaikakirjaukset on tehty sinne päin ja kirjausten perään saa aina kysellä.
Tämän kuvion tietää paremmin kuin hyvin FinCap Oy:n HR- ja hallintopäällikkö Arja Katajamäki. FinCap on kiinteistökehityksen kokonaisvaltainen toimija, joka työllistää lähes 70 ihmistä ympäri Suomen.
– Kun aloitin HR-roolissa, konserniin kuului kuusi erillistä yhtiötä, joista tuntipalkkaiset työntekijät toimittivat minulle tehdyt tuntinsa omilla Excel-taulukoillaan. Esihenkilö hyväksyi tunnit ja minä toimitin palkanlaskijalle. Olihan se aina metsästystä ja paljon manuaalista työtä, jotta kaikkien tunnit saatiin aikataulussa palkanlaskentaan, muistelee Katajamäki.
Katajamäki totesi nopeasti, että asiaan täytyy saada muutos ja työajanseurantaan tarvitaan helppo, mutta tarpeet kattava järjestelmä.
Yksinkertaisuus vakuutti
Katajamäki aloitti järjestelmäkartoituksen googlettamalla vaihtoehtoja sekä kysymällä tutuilta suosituksia. Useat järjestelmät vaikuttivat monimutkaisilta ja ostoprosessi vaivalloiselta.
– Entryn nettisivut vakuuttivat heti selkeydellään. Myös se, että hinnat olivat näkyvillä oli iso plussa ja teki vertailusta helppoa. Meillä on myös muita Visman järjestelmiä käytössä, joten hyvät kokemukset niistä helpottivat valintaa.
– Otin Entryn kahden viikon kokeilujakson käyttööni ja aikani testailtuani totesin, että tämä on helppo ja tarpeeksi yksinkertainen järjestelmä meidän tarpeisiimme. Myyjäkin otti nopeasti yhteyttä ja vastasi kysymyksiini ohjelmasta. Ostopäätös oli helppo, Katajamäki toteaa.
Helppo mutta monipuolinen järjestelmä palvelee kaikkia yrityksessä
Käyttöönottoprosessi oli kivuton ja työajanseurantajärjestelmä on otettu hyvin vastaan FinCapilla. - Palaute on ollut todella hyvää. Tunnit tulee kirjattua kun se on tarpeeksi simppeliä ja oma työni on helpottunut huomattavasti kun tuntityöläisten tunnit tulee yhteen paikkaan yhtenäisessä muodossa.
– Meillä ihmiset myös seuraavat hyvin eri tavoilla tuntejaan. Tuntityöläiset kirjaavat tarkasti tuntinsa kun taas kuukausipalkkalaisilla on käytössään työaikojen automaattisyöttö. Siitä huolimatta osa heistäkin haluaa seurata saldojaan tarkasti kirjaamalla työaikaa reaaliajassa. Entryllä jokainen voi tehdä juuri niin kuin haluaa kuitenkin niin, että kokonaisuus pysyy hallittavana, Katajamäki kiittelee.
Entryllä onnistui myös FinCapin toive seurata erikseen isännöitsijöiden kokouksia sekä automatisoida niihin liittyvä palkanmaksu, joka ennen hoidettiin manuaalisesti.
– Meillä oli muutamia erityistoiveita, kuten nämä isännöitsijöiden kokoukset, mutta ne hoitui kivuttomasti Visman kouluttajan avulla eikä suuria kehitysprojekteja tarvittu, kertoo Katajamäki ja kiittelee kustannustehokkuutta.
Entryä on helppo suositella
Yksi kiitellyimmistä asioista joita työajanseurantajärjestelmän käyttöönotto on tuonut FinCapille, on läpinäkyvyys työnantajan ja työntekijän välille. Molemmille osapuolille on selkeää paljonko tunteja on tehty, paljonko lomia on käytetty ja käyttämättä. Kenenkään ei tarvitse epäillä mitään, kun pelisäännöt on yhteiset.
– Kaikki tieto löytyy helposti yhdestä paikasta eikä lukuisten Excel-taulukoiden syövereistä. Tämän myötä myös raportointi esimerkiksi työterveyshuoltoon on helpottunut. Listan poissaoloista voi ottaa tiedostona ulos järjestelmästä ja toimittaa työterveyshuollon kumppanille, kertoo Katajamäki.
– Kokonaisuudessaan ei ole Entryssä ollut moitittavaa. Useammalle työajanseurantajärjestelmää kartoittaneelle tutulle olen Entryä suositellut ja jopa esitellyt. Kun hinta ja käytettävyys kohtaa, on suosittelu helppoa, päättää Katajamäki.
Suosittelija:
“Kaikki tieto löytyy helposti yhdestä paikasta eikä lukuisten Excel-taulukoiden syövereistä. Kokonaisuudessaan ei ole Entryssä ollut moitittavaa.”
Arja Katajamäki

Tiedot
Tilaaja: | FinCap Oy |
Lisätietoja
Tagit
Liiketoimintaprosessi
![]() |
HR |
Erikoisosaaminen
![]() |
Pilvipalvelut / SaaS |
Tarjonnan tyyppi
![]() |
Valmisohjelmisto |
Omat tagit
Visma Software - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt
Visma Software - Muita referenssejä
Visma Software - Muita bloggauksia
It- ja ohjelmistoalan työpaikat
- Rekrytointi.com - Sovelluspäällikkö, Land Operations, Hämeenlinna
- Rekrytointi.com - Tuotetiedon omistaja, Land Operations, Hämeenlinna
- Rekrytointi.com - Dokumentoinnin asiantuntija
- Rekrytointi.com - Back End Developer
- Efima Oyj - Junior Machine Learning Engineer
- Fellowmind - Senior/Lead Front End Developer
- Fellowmind - Software Developer
Premium-asiakkaiden viimeisimmät referenssit
- Verkkovaraani Oy - Kotisivujen siirto WordPressiin - NordCase
- Visma Software Oy - FinCap tehosti työajanseurannan prosessinsa Entryllä
- Ready Solutions Oy - Ready Business Analytics tuo arvoa Korsisaarelle
- Advania Finland Oy - Keski-Suomen hyvinvointialue sujuvoittaa asiakkaiden ja henkilöstön arkea pilveen rakennetulla potilasohjearkistolla
- Verkkovaraani Oy - Omat verkkosivut Demolite Oy:lle
- Valu Digital Oy - Talentia - ammattijärjestön verkkopalvelun uudistus
- Verkkovaraani Oy - Saavutettava tiedonhakupalvelu Metropolian koordinoimalle hankkeelle
Tapahtumat & webinaarit
Premium-asiakkaiden viimeisimmät bloggaukset
- Rakettitiede Oy - Miten osaamispankkia kartutetaan konsulttifirmassa?
- Staria Oyj - TOP3 Business Intelligence -trendit
- Rakettitiede Oy - Rakettitieteilijöiden 22 erilaista harrastusta
- Altoros Finland Oy - Tekoälystä – AI vai TÄ?
- Adafy Oy - Github Copilot: yhteensä 9 käytännön vinkkiä
- Staria Oyj - Sisua Digital ostaa Starian RPA-liiketoiminnan vauhdittaakseen kansainvälistä kasvuaan
- Rakettitiede Oy - Softaa, satelliittiteknologiaa ja suihkukirjoja – Edvardin uratarina
![]() |
Digitalisaatio & innovaatiot blogimediaBlogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä |