Digitaalisen palvelun kehittäminen ja markkinointi -valmennusohjelma


Mitä teimme?
Digitaalisen palvelun kehittäminen ja markkinointi -valmennusohjelma pitäminen BusinessOululle ja heidän yritysasiakkaille.
Valmennusohjelma oli yhteensä yli 100 tuntia kestoltaan ja koostui weibinaareista, workshopeista ja yrityskohtaisesta sparrauksesta.
Tilaajan palaute
"Digitaalisen palvelun kehittäminen ja markkinointi -valmennusohjelma onnistui erinomaisesti. Valmennus tavoitti hyvin digitaalisen tuotteen kehittämistä harkitsevia tai jo kehittäviä yrityksiä.
Laaja kurssi tarjosi osallistujille webinaari-koulutuksia, ryhmissä toteutettuja workshopeja ja lisäksi yrityskohtaista sparrausta. Koulutus oli todella laaja ja yhteenssä yli 100 tuntia kestoltaan.
Tecinspiren rautainen tekninen osaaminen, asiakaslähtöisyys ja koulutustaidot näkyvät valmennusohjelmassa erittäin hyvinä asiakaspalautteina. Osallistujista 95% suosittelee valmennusta."
- Jari Linna, Projektipäällikkö, BusinessOulu
Osallistujien palautetta
- Koulutus on ollut tosi laadukasta ja hyvää.
- Olen saanut paljon mielenkiintoista näkökulmaa ja uusia ajatuksia yrityksen kehitykseen!
- Kiiitos Teemu, on ollut todella hyvä kurssi.
- Hyvä koulutuskokonaisuus! Suosittelen.
Lisätietoja
https://www.tecinspire.com/palvelut/koulutukset/
https://businessasema.com/tapahtumat/digitaalisen-palvelun-kehitys-ja-markkinointi-valmennusohjelma/
Suosittelija:
"Digitaalisen palvelun kehittäminen ja markkinointi -valmennusohjelma onnistui erinomaisesti. Valmennus tavoitti hyvin digitaalisen tuotteen kehittämistä harkitsevia tai jo kehittäviä yrityksiä. Laaja kurssi tarjosi osallistujille webinaari-koulutuksia, ryhmissä toteutettuja workshopeja ja lisäksi yrityskohtaista sparrausta. Koulutus oli todella laaja ja yhteenssä yli 100 tuntia kestoltaan. Tecinspiren rautainen tekninen osaaminen, asiakaslähtöisyys ja koulutustaidot näkyvät valmennusohjelmassa erittäin hyvinä asiakaspalautteina. Osallistujista 95% suosittelee valmennusta."
Jari Linna, Projektipäällikkö, BusinessOulu